باج افزار Topi چیست؟

برای آشنایی با راه‌ های رفع مشکل باج افزار Topi با ما همراه باشید. باج افزار Topi که توسط مایکل گیلسپی کشف شد، یک برنامه مخرب و بخشی از خانواده باج افزار Stop/Djvu است. سیستم ‌های آلوده به این بدافزار داده‌ های خود را رمزگذاری کرده و برای رمزگشایی درخواست باج می ‌کنند. وقتی باج افزار Topi رمزگذاری می‌ کند، همه فایل‌ ها با پسوند “.topi” ضمیمه می‌ شوند. به‌ عنوان ‌مثال،”1.jpg” به ‌عنوان”1.jpg.topi” پس از رمزگذاری ظاهر می ‌شود. پس از اتمام فرآیند، یک فایل متنی “_readme.txt” روی میز کار ذخیره می ‌شود.
متن ارائه‌ شده در “_readme.txt” پیام باج است. در آن آمده است که داده‌ های قربانیان رمزگذاری شده است، اما هنوز قابل بازیابی است. برای دستیابی به این هدف، به کاربران اطلاع داده می‌ شود که باید یک ابزار رمزگشایی و کلید منحصر به‌ فرد را از توسعه ‌دهندگان Topi خریداری کنند. قبل از پرداخت، قربانیان می‌ توانند رمزگشایی را با ارسال یک فایل رمزگذاری شده به مجرمان سایبری مسئول آلودگی سیستم ارسال کنند.
برای دریافت اطلاعات یا دستورالعمل‌ های بیشتر، قربانیان باید یک ایمیل به آدرس‌ های ارائه‌شده ارسال کنند. در بیشتر موارد آلودگی باج افزار، رمزگشایی بدون دخالت افراد مسئول غیرممکن است، مگر اینکه برنامه مخرب هنوز درحال ‌توسعه باشد و یا دارای اشکالات کلیدی باشد. در هر صورت، به ‌شدت توصیه می‌ شود که خواسته‌ های مجرمان سایبری را برآورده نکنید. نمی ‌توان به آن‌ ها اعتماد کرد و اغلب، علی ‌رغم پرداخت هزینه، هیچ‌ یک از ابزارها و نرم ‌افزارهای لازم برای رمزگشایی داده ‌های خود را دریافت نمی ‌کنند؛ بنابراین، پرونده‌ های آن‌ ها رمزگذاری شده و بی‌ فایده است و همچنین ضرر مالی قابل‌ توجهی را تجربه می ‌کنند.
یکی از راه های رفع مشکل باج افزار Topi می ¬تواند حذف آن باشد. حذف این باج افزار از رمزگذاری بیشتر آن جلوگیری می‌ کند، با این‌ حال، این داده‌ های آسیب ‌دیده را بازیابی نمی ‌کند. تنها راه‌ حل بازیابی اطلاعات از نسخه پشتیبان است، در صورتی‌ که قبل از آلودگی ایجاد شده باشد و در مکان دیگری ذخیره شده باشد.
برای محافظت از فایل‌ ها در برابر رمزگذاری یا آلودگی داده‌ ها، به شما توصیه می ‌شود پشتیبان گیری را در سرورهای راه دور و یا دستگاه‌ های ذخیره‌ سازی جدا شده نگه ‌دارید. در حالت ایده آل ، چندین نسخه پشتیبان باید در چندین مکان جداگانه ذخیره شوند.

باج افزار Topi چگونه کامپیوتر را آلوده می کند؟

قبل از بررسی چگونگی رفع مشکل باج افزار Topi ابتدا لازم است بررسی کنیم که این باج افزار گونه باعث آلودگی سیستم ها می شود. باج افزارها و سایر بدافزارها عمدتاً از طریق کمپین ‌های اسپم، تروجان ها، ابزارهای فعال‌ سازی غیرقانونی (ترک)، به‌روزرسانی‌ های جعلی و کانال ‌های بارگیری نامعتبر گسترش می ‌یابند.
کمپین‌ های هرزنامه برای ارسال هزاران ایمیل فریبنده با فایل‌های آلوده به آن‌ها ( یا در داخل آن‌ها پیوند داده‌شده ) استفاده می‌ شود. این پیام‌ ها معمولاً به‌صورت “رسمی”، “مهم”، “اولویت” یا “فوری” پنهان می‌ شوند. پیوسته‌ای خطرناک در قالب ‌های مختلف (مانند فایل‌ های بایگانی و اجرایی، اسناد PDF و مایکروسافت آفیس، جاوا اسکریپت و غیره) کپی وجود دارد. هنگامی‌که آن‌ها باز می‌شوند، آلودگی ایجاد می‌ شود ( یعنی بارگیری/نصب بدافزار).
در راستای رفع مشکل باج افزار Topi، با موارد دیگری مانند تروجان ها هم ممکن است آشنا شوید. تروجان ¬ها برنامه‌ های مخربی هستند که می ‌توانند باعث آلودگی زنجیره‌ ای شوند. به‌ جای فعال‌ سازی محصولات مجاز، ابزارهای فعال ‌سازی غیرقانونی می ‌توانند بدافزارها را بارگیری یا نصب کنند. رفع مشکل باج افزار Topi ممکن است دشواری داشته باشد. بنابراین توصیه می شود به‌ روزرسانی‌ های جعلی که با سوء استفاده از ضعف ‌های نرم‌افزار قدیمی یا به‌ سادگی با نصب بدافزار و نه به ‌روزرسانی‌ های وعده داده‌ شده، باعث آلودگی می ‌شوند را نادیده بگیرید. منابع بارگیری غیرقابل ‌اعتماد مانند سایت‌ های غیررسمی و رایگان میزبانی فایل، شبکه ‌های اشتراک ‌گذاری ( Peer-to-Peer BitTorrent، eMule، Gnutella و غیره) و سایر بارگیری کنندگان شخص ثالث می ‌توانند برنامه‌ های مخربی را برای بارگیری ارائه دهند.

روش رمزگذاری و امکانات رمزگشایی باج افزار TOPI

به‌ طور معمول، ویروس باج افزار TOPI فایل‌ ها را با استفاده از کلید آنلاین که از سرور Command & Control خود دریافت می‌ کند، رمزگذاری می ‌کند. فایل‌ های رمزگذاری شده با کلید آنلاین توسط هیچ ابزار شخص ثالث قابل بازیابی نیستند زیرا به دست آوردن کلیدهای رمزگشایی از سرور مجرمان غیر ممکن است. شکستن کلیدها نیز مطرح نیست زیرا کلیدها برای هر قربانی متفاوت است (و هزاران قربانی در سراسر جهان وجود دارد). علاوه بر این، شکستن یک کلید سال ¬ها طول می ‌کشد.
با این‌ حال، گاهی اوقات باج افزار نمی‌ تواند با سرور C&C خود ارتباط برقرار کند. در چنین سناریویی، ویروس از کلید رمزگذاری آفلاین استفاده می ‌کند که در خود برنامه باج افزار به‌صورت کدگذاری شده است و برای همه قربانیان یک نوع ویروس TOPI یکسان است. هنگامی‌که شخصی باج می‌ دهد، کلید رمزگشایی آفلاین می‌ تواند توسط همه قربانیان رمزگذاری آفلاین استفاده شود؛ بنابراین، ما پیشنهاد می ‌کنیم در اینجا منتظر به ‌روزرسانی راهنمای رمزگشایی STOP باشید.

نرم ‌افزار در میان ابزارهای اصلی توزیع برای انواع STOP/DJVU ترک می‌ خورد و کلید می ‌خورد

رفع مشکل باج افزار TOPI، درست مانند ماکت ‌های NOSU، REHA، REDL یا KODC، در کنار بارگیری ‌های غیرقانونی مانند KMSPico یا سایر ابزارهای فعال‌ سازی نرم‌افزار برای توزیع قرار دارد. این یک واقعیت شناخته‌شده است که کاربران رایانه تمایل به پرداخت هزینه مجوزهای نرم‌ افزاری ندارند و سعی می‌ کنند تورنت چنین فایل‌ هایی را به‌ صورت آنلاین بارگیری کنند.
پس از بارگیری، آن‌ ها به دنبال ترک نرم‌ افزاری یا keygens می‌ گردند تا چنین نرم ‌افزاری را غیرقانونی فعال کنند. توسعه ‌دهندگان بدافزار آن را می‌ دانند و طعمه را برای قربانیان احتمالی آماده می ‌کنند. در نتیجه، ممکن است بدافزار Topi را در کنار Photoshop، MS Office Pack یا برخی از نرم‌ افزارهای بازی نصب کنید.ویروس TOPI در قالب ابزارهای غیرقانونی فعال‌ سازی نرم ‌افزار پخش می‌ شود.
درحالی‌که چنین بارگیری‌ هایی به‌ عنوان بردار اصلی توزیع برای خانواده باج افزار DJVU شناخته می‌ شوند، سایر ویروس ‌های رمزگذاری فایل مانند Phobos یا Nemty به اسپم‌ های مخرب یا پورت‌ های RDP هک شده بستگی دارد.

رفع مشکل باج افزار Topi با حذف کردن آن

برای رفع مشکل باج افزار Topi با استفاده از دستورالعمل‌ های زیر می ‌توانید این ویروس را حذف کنید. این موارد نحوه آماده ‌سازی یک محیط امن در ویندوز و حذف ویروس به همراه تروجان Azorult بدون هیچ‌گونه خطرات دیگر را توضیح می ‌دهد. ما به شما پیشنهاد می‌ کنیم همه رمزهای عبور خود را بلافاصله برای امنیت بیشتر تغییر دهید.
حذف باج افزار TOPI ساده‌ ترین بخش است. متأسفانه، بازیابی اطلاعات نیست. شما می‌ توانید فایل‌ ها را با استفاده از پشتیبان گیری داده‌ ها بازیابی کنید، اما تجربه ما نشان می‌ دهد که اکثر قربانیان باج افزار آن ‌ها را به‌ طور منظم ایجاد نمی‌ کنند. درنتیجه، آن‌ ها هیچ گزینه ‌ای جز غم و اندوه در مورد پرونده‌ های از دست‌ رفته در چنین شرایطی ندارند؛ بنابراین، اگر قربانی حمله باج افزار شده‌ اید، لطفاً دوستان و خانواده خود را از اهمیت امنیت رایانه و پشتیبان گیری از اطلاعات مطلع کنید تا آن ‌ها را از عواقب حملات مشابه در آینده نجات دهید.
RESTORO یک اسکن رایگان ارائه می ‌دهد که به شناسایی مشکلات سخت ‌افزاری، امنیتی و ثبات کمک می ‌کند و یک گزارش جامع ارائه می ‌دهد که می‌ تواند به شما کمک کند تا مشکلات شناسایی‌ شده را به‌ صورت دستی پیدا کرده و برطرف کنید.. RESTORO از موتور اسکن AVIRA برای تشخیص نرم ‌افزارهای جاسوسی و بدافزارهای موجود استفاده می‌ کند. در صورت یافتن هرگونه تشخیص، نرم ‌افزار آن ‌ها را حذف می‌ کند.

دستورالعمل ‌های حذف باج افزار TOPI با استفاده از برنامه RESTORO

روش 1. وارد Safe Mode with Networking شوید

 • مرحله 1. Windows را در حالت Safe Mode با Networking راه‌ اندازی کنید
  برای رفع مشکل باج افزار TOPI ، قبل از حذف ویروس، باید کامپیوتر خود را در حالت Safe Mode with Networking راه ‌اندازی کنید. در زیر، ساده‌ ترین راه‌ های راه ‌اندازی کامپیوتر را در حالت گفته‌ شده ارائه شده است:
  دستورالعمل برای کاربران Windows XP/Vista/7
  ابتدا، کامپیوتر خود را خاموش کنید. سپس دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا دوباره شروع شود و فوراً دکمه F8 را روی صفحه‌ کلید خود در فواصل 1 ثانیه‌ ای فشار دهید. این منوی Advanced Boot Options را راه ‌اندازی می‌ کند.
  از کلیدهای جهت‌ دار روی صفحه‌ کلید برای حرکت به حالت Safe Mode with Networking استفاده کرده و Enter را فشار دهید.
  دستورالعمل برای کاربران ویندوز 8-1/8- 10
  منوی Start Windows را باز کنید، سپس دکمه روشن / خاموش را فشار دهید. در صفحه ‌کلید خود، کلید Shift را فشار داده و نگه‌ دارید و سپس گزینه Restart را انتخاب کنید.
  این شما را به صفحه عیب ‌یابی ویندوز می‌ برد. عیب ‌یابی> گزینه‌ های پیشرفته> تنظیمات راه ‌اندازی> راه‌ اندازی مجدد را انتخاب کنید. نکته: اگر تنظیمات راه‌ اندازی را پیدا نکردید، روی مشاهده گزینه ‌های بازیابی بیشتر کلیک کنید.
  در تنظیمات راه‌ اندازی، کلید راست را بین F1-F9 فشار دهید تا وارد حالت ایمن با شبکه شوید. در این مورد، کلید F5 است.
 • مرحله 2. فایل‌ های مرتبط با ویروس را حذف کنید
  اکنون، می‌ توانید فایل‌ های TOPI Ransomware را جستجو و حذف کنید. شناسایی پرونده‌ ها و کلیدهای رجیستری متعلق به ویروس باج افزار بسیار دشوار است، علاوه بر این، سازندگان بد افزار تمایل به تغییر نام آن ‌ها و تغییر مکرر آن‌ ها دارند؛ بنابراین، ساده‌ ترین راه برای حذف چنین نوع ویروس رایانه ‌ای، استفاده از یک برنامه حذف بدافزار قابل‌ اعتماد است.

روش 2. از System Restore استفاده کنید

برای رفع مشکل باج افزار TOPI، روش دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از System Restore انجام می شود. در این روش باید یک نقطه بازیابی سیستم داشته باشید که به‌صورت دستی یا خودکار ایجاد شده است.

 • مرحله 1. ویندوز را در حالت ایمن با خط فرمان بوت کنید
  دستورالعمل برای کاربران Windows XP/Vista/7
  کامپیوتر خود را خاموش کنید. دوباره آن را با فشار دادن دکمه روشن / خاموش شروع کرده و فوراً فشار دادن دکمه F8 را در صفحه ‌کلید خود در فواصل 1 ثانیه ‌ای شروع کنید. منوی Advanced Boot Options را خواهید دید.
  با استفاده از کلیدهای جهت ‌دار روی صفحه ‌کلید، با گزینه Command Prompt به حالت Safe Mode رفته و Enter را فشار دهید.
  دستور العمل برای کاربران ویندوز 8/8.1/10
  منوی Start Windows را اجرا کنید، سپس روی دکمه روشن / خاموش کلیک کنید. در صفحه‌ کلید خود، کلید Shift را فشار داده و نگه‌ دارید و سپس گزینه Restart را با مکان ‌نما موس انتخاب کنید.
  این شما را به صفحه عیب ‌یابی ویندوز می‌ برد. عیب ‌یابی> گزینه‌ های پیشرفته> تنظیمات راه ‌اندازی> راه‌ اندازی مجدد را انتخاب کنید. نکته: اگر تنظیمات راه ‌اندازی را پیدا نکردید، روی مشاهده گزینه‌ های بازیابی بیشتر کلیک کنید.
  در تنظیمات راه ‌اندازی، کلید راست را بین F1-F9 فشار دهید تا با خط فرمان وارد حالت ایمن شوید.
 • مرحله 2. شروع به بازگرداندن سیستم
  منتظر بمانید تا سیستم بارگیری شود و خط فرمان نشان داده شود.
  cd restore را تایپ کرده و Enter را فشار دهید، سپس rstrui.exe را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. یا فقط می ‌توانید٪ systemroot٪ system32restorerstrui.exe را در خط فرمان تایپ کرده و Enter را بزنید.
  این پنجره System Restore را راه‌ اندازی می ‌کند. روی Next کلیک کنید و سپس یک نقطه بازگردانی سیستم ایجاد شده در گذشته را انتخاب کنید. یکی را انتخاب کنید که قبل از آلودگی باج افزار ایجاد شده است.
  برای شروع فرآیند بازسازی سیستم روی Yes کلیک کنید.
  بعد از انجام مراحل بالا برای رفع مشکل باج افزار topi و پس از بازیابی سیستم، توصیه می‌ شود سیستم را با نرم ‌افزار آنتی ‌ویروس یا ضد بدافزار اسکن کنید. در بیشتر موارد، هیچ بدافزار باقی نمی ‌ماند، اما بررسی مجدد آن ضرری ندارد. علاوه بر این، توصیه می ‌شود دستورالعمل های پیشگیری از باج افزار را که توسط متخصصان ارائه شده است بررسی کنید تا در آینده از رایانه شخصی خود در برابر ویروس های مشابه محافظت کنید. حالت، کلید F6 را فشار دهید.