مقدمه

در چند سال گذشته، حملات باج‌افزاری به یکی از اصلی‌ترین تهدیدات سازمان‌ها و ارگان‌های اطلاعاتی بدل شده است. ازاین‌رو افراد زیادی به دنبال راه‌های جلوگیری از ورود این بدافزارها به سیستم‌های کامپیوتری خودشان هستند. در کنار داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات، استفاده از نرم افزار ضد باج افزار نیز می‌تواند به شما در حفظ امنیت و ایمنی اطلاعاتتان در برابر حملات باج‌افزاری کمک کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا چند مورد از بهترین نرم‌افزارهای ضد باج‌افزار را به شما معرفی کنیم.

حملات باج‌افزاری، تهدیدی همگانی

حملات باج‌افزاری به‌عنوان یکی از مؤثرترین و مضرترین حملات بدافزاری بوده که می‌توانند به‌سادگی امنیت سیستم‌های کامپیوتری و پایگاه‌های داده را تهدید کنند. سازندگان باج‌افزار از تکنیک‌های رمزگذاری فایل برای قفل‌کردن مهم‌ترین داده‌های اطلاعاتی شما استفاده می‌کنند و بعد از آن برای رمزگشایی آن‌ها از شما باج‌گیری خواهند کرد.

چنین حملاتی به‌صورت معمول برای سازمان‌های تجاری بزرگ و یا افرادی ممکن است اتفاق بیفتند که فایل‌های مهم و تأثیرگذاری را در اختیار دارند. اساساً افرادی که توانایی پرداخت هزینه‌های سنگین در قبال ازدست‌ندادن اطلاعات خود را دارند، هدف اصلی مجرمان سایبری و سازندگان باج‌افزاری هستند. اکثر فایل‌هایی که توسط باج‌افزارها رمزگذاری می‌شوند، بدون دریافت کلید رمزگشا، قابلیت بازیابی ندارند.

به کمک نرم ‌افزار ضد باج ‌افزار، حملات باج‌افزاری را شناسایی کنید

چگونه می‌توان در مقابل حملات باج‌افزاری در امان باشیم؟

پاسخ به این سؤال ساده است. زمانی که در سطح اینترنت در حال گشت‌وگذار هستید و به کارهای ضروری خودتان می‌پردازید، همیشه باید مراقب باشید از شیوه‌ها و روش‌های سالم اینترنت پیروی کنید. فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهترین درمان است. اما در خصوص باج‌افزارها باید عنوان داشت که پیشگیری، تنها راه درمان خواهد بود.

البته این بدان معنا نیست که شما فقط با رعایت اقدامات پیشگیرانه از حملات باج‌افزاری در امان خواهید بود. شما باید از سایر راه‌های امنیتی نیز برای محافظت از اطلاعات و سیستم‌های کامپیوتری خود استفاده کنید. یکی از بهترین راه‌های محافظتی، کمک‌گرفتن از نرم ‌افزار ضد باج‌ افزار است. این مدل از نرم‌افزارها می‌توانند از ورود باج‌افزارها با دستگاه شما جلوگیری کرده و هشدارهای منظمی را برای شما ارسال کنند.

نرم‌افزارهای ضد باج‌افزاری از ورود هرگونه باج‌افزار جلوگیری خواهند کرد

نرم ‌افزار ضد باج ‌افزار چگونه کار می‌کند؟

این نرم‌افزارها بعد از نصب شدن بر روی سیستم‌های کامپیوتری از ابزارهای مختلفی برای شناسایی و مسدودکردن حملات باج‌افزار استفاده می‌کنند و آسیب‌های حملات مختلف را به حداقل خواهند رساند. یک نرم‌ افزار ضد باج ‌افزار با بازرسی ایمیل و همچنین ترافیک وب‌سایت و فیلترکردن و یا مسدودکردن پیام‌ها و ترافیک نهایی مشکوک، از ورود باج‌افزارها به سیستم جلوگیری خواهد کرد.

همچنین این نرم‌افزارها با استفاده از راه‌حل‌های پیشرفته ضد باج‌افزار به دنبال شاخص‌هایی مانند ناهنجاری در صفحات ایمیل، شباهت‌های دامنه، علائم مشکوک در بدنه ایمیل و … خواهند بود. بهترین نرم‌افزارهای ضد باج‌افزار می‌توانند آدرس‌های اینترنتی و پیوست‌های ایمیل را بررسی کرده و کاربران را از کلیک کردن بر روی پیوندهای مسدود شده یا فایل‌هایی که مخرب هستند، بازدارد.

استفاده از نرم ‌افزار ضد باج ‌افزار برای افزایش امنیت ضروری است

معرفی بهترین نرم‌ افزار ضد باج ‌افزار

حال که به‌خوبی بااهمیت نرم‌افزارهای ضد باج‌افزار آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا شما را با بهترین نرم‌افزارهایی که می‌توانند شما را در برابر حملات باج‌افزاری محافظت کنند، آشنا کنیم. البته استفاده از این نرم‌افزارها به معنای جلوگیری از تمام حملات باج‌افزاری نبوده؛ اما استفاده از آن‌ها می‌تواند در کاهش چشمگیر موفقیت حملات باج‌افزاری، تأثیرگذار باشد.

  • نرم‌افزار MalwareFox Anti-Malware

این نرم‌افزار را می‌توان به‌عنوان یکی از برترین نرم‌افزارهای ضد باج‌افزار موجود در صنعت امنیت نام‌گذاری کرد. به کمک MalwareFox Anti-Malware می‌توانید سیستم خود را در برابر تمام تهدیدات بدافزاری مانند ویروس‌ها، تروجان‌ها، باج‌افزارها و … محافظت کنید. این نرم‌افزار می‌تواند به‌سادگی از ورود هرگونه باج‌افزار و آلوده کردن سیستم جلوگیری کرده و با ارائه راه‌حل‌های امنیتی، خطر حملات دیگر بدافزارها را نیز کاهش دهد.

  • نرم‌افزار Neushield

نرم ‌افزار ضد باج ‌افزار Neushield با روش منحصربه‌فرد خود می‌تواند به‌عنوان یکی از بهترین نرم‌افزارهای امنیتی برای مقابله با انواع باج‌افزار در نظر گرفته شود. این نرم‌افزار از فناوری نوین و جدیدی به‌عنوان، فناوری محافظ آینه‌ای یا mirror shielding technology استفاده کرده که این فناوری یک مانع به‌تمامی فایل‌های کامپیوتری اضافه خواهد کرد. ازاین‌رو زمانی که یک باج‌افزار سعی می‌کند به فایل‌های اطلاعاتی حمله کند، نمی‌تواند فایل اصلی را پیدا کرده و بر روی آن تأثیر بگذارد.

  • Kaspersky Internet Security

کسپرسکی (Kaspersky) را می‌توان به‌عنوان یکی از نام‌های معروف و مشهور در زمینه امنیت معرفی کرد. نرم ‌افزار ضد باج ‌افزار Kaspersky Internet Security به دلیل استفاده از یک سیستم محافظت ابری پیشرفته، اجازه ورود باج‌افزارها را به سیستم‌های کامپیوتری نخواهد داد. این سیستم حفاظت ابری تمام فایل‌های مشکوک ورودی را مورد بررسی و تجزیه‌وتحلیل قرار داده و حتی در زمان‌هایی که به اینترنت دسترسی ندارد، از روش‌های دیگری برای نظارت و شناسایی باج‌افزارها استفاده می‌کند.

  • Acronis

یکی از بهترین نرم‌افزارهای ضد باج‌افزاری موجود که تمام تمرکز خود را تنها بر روی محافظت از سیستم‌های کامپیوتری در برابر حملات باج‌افزاری می‌گذارد، می‌توان به Acronis اشاره کرد. این نرم‌افزار می‌تواند هرگونه فعالیت مشکوکی که به‌صورت بالقوه می‌تواند اطلاعات شما را تهدید کند را شناسایی می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این ضد باج‌افزار می‌توان به سیستم حفاظت بلادرنگ آن اشاره کرد که تقریباً غیرقابل‌نفوذ خواهد بود.

  • Zemana

در میان نرم‌افزارهای ضد باج‌افزاری، می‌توان به نرم ‌افزار ضد باج ‌افزار Zemana نیز اشاره کرد که بسیار سبک‌وزن بوده و قابلیت محافظت مناسبی در برابر حملات باج‌افزاری دارد. البته این نرم‌افزار در کنار قابلیت شناسایی انواع باج‌افزارها، می‌تواند هرگونه نرم‌افزار جاسوسی، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و سایر بدافزارها را نیز شناسایی کند.

  • GridinSoft Anti-Ransomware

از جمله بهترین نرم‌افزارها که به‌صورت تخصصی در زمینه محافظت از باج‌افزار فعالیت می‌کنند، می‌توان به نرم‌افزار GridinSoft Anti-Ransomware اشاره کرد. شما می‌توانید به‌سادگی نرم‌افزار را نصب‌کرده و پس از آن درحالی‌که این نرم‌افزار در پس‌زمینه در حال نظارت بر روی سیستم شما است، کارتان را انجام دهید. از مهم‌ترین ویژگی این نرم‌افزار قدرتمند می‌توان به وجود ابزار دفاعی چندلایه آن اشاره کرد که راه را برای ورود هرگونه باج‌افزاری مسدود خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

اگر شما هم قصد دارید تا سیستم‌های کامپیوتری خودتان را در برابر انواع باج‌افزار و یا سایر بدافزارهای دیگر محافظت کنید، بدون شک نیاز به استفاده از نرم ‌افزار ضد باج ‌افزار خواهید داشت. این نرم‌افزارها با بررسی سیستم‌های شما، اقدامات لازم برای جلوگیری از آلوده شدن سیستم به باج‌افزار را انجام خواهند داد. ما در این مقاله به نحوه کار این نرم‌افزارها اشاره کرده و در ادامه چند مورد از بهترین نرم‌افزارهای ضد باج‌افزار را به شما معرفی کردیم.