مقدمه

ما در این مطلب به اطلاعاتی کاربردی و کارآمد همچون آموزش حذف ویروس topi و نحوه از بین بردن این ویروس اشاره می‎ کنیم. اگر به تازگی درگیر این بدافزار و ویروس شده ‎اید و یا خواهان کسب اطلاعاتی درباره ویروس توپی و نحوه حذف و از بین بردن آن هستید، با این مطلب همراه باشید. همچنین، ما به روش ‎هایی برای محافظت از داده‎ ها و سیستم ‎هایتان اشاره می ‎کنیم.

ویروس Topi چیست؟

Topi یا توپی اولین بار توسط مایکل گیلسپی کشف شد. این ویروس یکی از برنامه ‎های مخرب و بدافزارهای خانواده باج افزار Stop/Djvu است. این ویروس به این صورت عمل می‎ کند که داده‎ ها و سیستم‎ های آلوده به بدافزار را زمزگذاری می ‎کند. پس از آن برای رمزگشایی از کاربر درخواست باج می ‎شود. هنگامی که باج افزار Topi بر روی سیستم و یا داده ‎ای رمزگذاری می‎ شود، کلیه فایل ‎ها با پسوند “.topi” همراه می ‎گردند. به عنوان مثال، “1.jpg” پس از رمزگذاری با نام “1.jpg.topi” ظاهر می ‎شود. پس از اتمام فرآیند رمزگذاری، یک فایل متنی (“_readme.txt”) روی میز کار ذخیره می ‎شود.

متن “_readme.txt” حاوی پیام باج است. در این پیام گفته می‎ شود که داده ‎های قربانیان رمزگذاری شده است، اما هنوز قابل بازیابی هستند. به همین منظور، پیامی توسط هکر تحت عنوان برای رمزگشایی فایل مبلغی را پرداخت کنید به قربانیان ارائه می‎ شود. در این پیام ذکر می ‎شود، شما می ‎توانید با رمزگشایی فایل ویروس توپی را از بین برده و فایل یا سیستم خود را بازیابی کنید. هزینه ابزارهای رمزگشایی یا کلیدهای رمزگذاری توپی 980 دلار است. که کاربران باید این مبلغ را در مدت 72 ساعت برای هکرها ارسال نمایند. در غیر اینصوت، ایمیل دیگری به قربانی ارسال شده و به او گفته می ‎شود مبلغ دیگری را پرداخت کرده و یا اطلاعات و داده ‎های او منتشر خواهند شد.
در بیشتر موارد هکرها از قربانی می‎ خواهند بدون در میان گذاشتن این اطلاعات با مسئولین و افراد متخصص با پرداخت پول اقدام به رمزگشایی نمایند. احتمالا حالا متوجه شده ‎اید چرا آموزش حذف ویروس topi امری مهم و ضروری است. البته توصیه می ‎شود علاوه بر یادگیری نحوه حذف ویروس توپی هیچگونه مبلغی به هکرها و یا مجرمان فضای سایبری پرداخت نکنید. شما می ‎توانید با استفاده از آموزش‎ های لازم اقدام به حذف باج افزار Topi نمایید. البته باید بدانید دیگر امکان استفاده از فایل آسیب دیده وجود ندارد. به همین علت، همواره پیشنهاد می ‎شود از اطلاعات و داده‎ های حساس و مهم خود بک آپ تهیه نمایید.

دستورالعمل ‎های رمزگشایی Topi

باج افزارها با هدف رمزگذاری پرونده‎ ها و درخواست پرداخت رمزگشایی داده ‎ها و نرم افزارها طراحی شده‎ اند. Cuba، NEWS ، Makop و Ragnarok از نمونه ‎های موجود نرم افزارهای مخرب این گروه هستند. البته، این نرم افزارها تفاوت‎ های اساسی مانند الگوریتم رمزنگاری مورد استفاده (متقارن یا نامتقارن) و اندازه باج هم دارند. معمولا از ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال برای باجگیری استفاده می ‎شود. زیرا ردیابی این ارزها دشوار و تقریبا غیرممکن است. به شما توصیه می‎ شود برای محافظت از فایل ‎ها در برابر رمزگذاری داده‎ ها، قابلیت پشتیبان گیری از سرورهای راه دور و یا دستگاه‎ های ذخیره سازی را غیرقابل دسترس نمایید. در ضمن، حتما چندین نسخه پشتیبان از داده‎ های مهم تان را در چندین مکان جداگانه ذخیره نمایید تا در صورت لزوم بتوانید از آنها استفاده نمایید.

باج افزار چگونه کامپیوتر من را آلوده کرد؟

باج افزارها و سایر بدافزارها معمولا از طریق کمپین ‎های اسپم، تروجان ‎ها، ابزارهای فعال سازی غیرقانونی همچون cracks، به روزرسانی ‎های جعلی و کانال‎ های بارگیری نامعتبر پخش شده و داده‎ ها و سیستم‎ های کاربران را آلوده می ‎کنند. ایمیل‎ های اسپم که روزانه برای هزاران نفر ارسال می‎ شوند، یکی از اصلی ‎ترین روش‎ های انتشار بدافزارها هستند. پس به هیچ وجه ایمیل‎ ها را باز نکنید و فایل ‎های داخل آن را دانلود ننمایید. معمولا، پیوست‎ های خطرناک در قالب‎ های مختلفی همچون فایل‎ های بایگانی و اجرایی، اسناد PDF و مایکروسافت آفیس، جاوا اسکریپت و غیره به کاربران ارسال می‎ شوند. هنگامی که کاربر فایل را دانلود کرده و یا آن را باز می ‎کند، احتمال آلوده کردن سیستم و داده‎هایش تا حدود نود و نه درصد افزایش پیدا می‎کند. در ضمن، دائما سیستم خود را آپدیت نمایید تا از معرض هرگونه بدافزار و یا ویروسی در امان بمانید.

راهنمای سریع حذف Topi Virus

حالا که با ویروس توپی آشنا شده ‎اید، بیایید با آموزش حذف ویروس topi به سریع ‎ترین روش ممکن هم آشنا شوید. Topi Virus یا Topi Ransomware جز بدافزارهای باج گیری است. حالا بیایید با مراحل حذف سریع این ویروس به منظور پاک کردن و از بین بردن آن بیشتر آشنا شویم:

مرحله 1: حذف ویروس Topi از طریق حالت ایمن با شبکه | Safe Mode with Networking
این مرحله مناسب کاربران ویندوز XP و ویندوز 7 است. کامپیوتر را در “حالت ایمن| Safe Mode” بوت کنید. سپس بر گزینه “شروع” کلیک کنید. پس از آن در طی مراحل قبلی و بالا آمدن ویندوز بر گزینه F8 کلیک کنید. به این ترتیب، منوی “گزینه پیشرفته Windows” روی صفحه ظاهر خواهد شد. سپس، “Safe Mode with Networking” را از لیست مدنظرتان انتخاب کنید. در حال حاضر ، یک صفحه از ویندوز روی دسکتاپ ظاهر شده و در حالت کار بر “حالت ایمن با شبکه” قرار دارد.
البته اگر ویندوز شما ویندوز 8 است، طبق مراحلی که در ادامه ذکر می ‎شوند جلو بروید: به “صفحه شروع یا Start Screen” بروید. در بخش نتایج جستجو تنظیمات را انتخاب کرده و “Advanced” را تایپ کنید. در بخش “General PC Settings” گزینه “Advanced startup” را انتخاب کرده و سپس دوباره بر گزینه “Restart Now” کلیک کنید. سپس ” Advanced Startup Option Menu” یا “منوی گزینه راه اندازی پیشرفته” راه اندازی می ‎شود.
دکمه “عیب یابی Troubleshoot” و سپس “گزینه‎ های پیشرفته Advanced options ” را فشار دهید. پس از آن در “صفحه گزینه پیشرفته یا Advanced Option Screen ” بر گزینه” راه اندازی تنظیمات یا Startup Settings ” کلیک کنید. پس از مدتی گزینه “راه اندازی مجدد یا Restart ” را انتخاب کنید. سپس به صفحه ” Startup Setting ” راه اندازی مجدد وارد می ‎شوید. و در مرحله بعدی کلید F5 را فشار دهید تا در حالت ایمن شبکه راه اندازی شود.
کاربران ویندوز 10 با توجه به مراحلی که در ادامه ذکر می‎ شود می‎ توانند آموزش حذف ویروس topi را بر سیستم خود اجرا نمایند. در ابتدا، بر آرم ویندوز و نماد “Power” کلیک کنید. در منوی باز شده گزینه “Restart” را انتخاب کنید و سپس بر دکمه “Shift” روی صفحه کلید کلیک نمایید. در پنجره باز شده گزینه “Choose an option” را انتخاب کرده و سپس بر “Troubleshoot” کلیک کرده و در آخر گزینه “Advanced Options” را انتخاب نمایید. “تنظیمات راه اندازی یا Startup Settings ” را انتخاب کرده و بر گزینه “راه اندازی مجدد یا Restart ” فشار وارد کنید. در پنجره بعدی، بر دکمه “F5” کلیک نمایید.

مرحله 2: حذف ویروس Topi با استفاده از بازیابی سیستم | System Restore
در ابتدا، وارد حساب کاربری آلوده شده به ویروس Topi شوید. مرورگر خود را باز کرده و یک ابزار قانونی ضدویروس و بدافزار دانلود کنید. سپس، اسکن کامل از سیستم انجام دهید. در این حالت می‎توانید همه ورودی ‎های مخرب شناسایی شده را حذف کنید. اگر نمی‎توانید رایانه را در “حالت ایمن با شبکه یا Safe Mode with Networking ” راه اندازی کنید، از بخش “بازیابی سیستم” استفاده نمایید.
در حین راه اندازی بر کلید F8 به طور مداوم فشار وارد نمایید تا منوی “گزینه پیشرفته یا Advanced Option ” ظاهر شود. از لیست گزینه”حالت ایمن با خط فرمان یا Safe Mode with Command Prompt ” را انتخاب کنید و سپس دکمه “Enter” را فشار دهید. و فرمان جدیدی تحت عنوان “بازیابی سی دی یا cd restore ” را وارد کرده و پس از آن بر “Enter” کلیک کنید. سپس عبارت rstrui.exe را تایپ کرده و “ENTER” را فشار دهید. پس از آن روی گزینه “بعدی” در پنجره جدید کلیک کنید.
یکی از “Restore Points” را انتخاب کرده و سپس بر “Next” کلیک کنید. این مرحله زمان و تاریخ قبلی نفوذ ویروس Topi در رایانه را مشخص می‎ کند. در پنجره تازه باز شده بر گزینه “Yes” کلیک کنید. هنگامی که کامپیوتر شما به تاریخ و زمان قبلی خود باز می‎ گردد، ابزار مناسب برای حذف بدافزار توپی را براساس یک اسکن سریع به دست می ‎آورید. شما با آموزش حذف ویروس topi می‎ توانید کرک ‎های فایل Topi Virus را پیدا کرده و نسبت به حذف آنها اقدام نمایید. پیشنهاد می ‎شود، برای بازگرداندن هر فایل به صورت جداگانه از ویژگی “نسخه‎ های قبلی Windows” استفاده کنید. این روش در مقایسه با نسخه‎ های جدیدتر ویندوز موثرتر است.

جمع بندی

در انتها، امیدواریم در این مطلب اطلاعات ضروری و لازم را برای حذف ویروس topi یا از بین بردن و پاک کردن این ویروس در سیستم‎ های مختلف و با استفاده از ابزارهای متنوع را به دست آورده باشید. شما می‎ توانید با استفاده از مراحل فوق خودتان به تنهایی ویروس توپی را از سیستم و داده‎ هایتان حذف نمایید. البته فراموش نکنید، فایل باقی مانده فایل آسیب دیده است به همین علت نمی ‎توان از آن استفاده کاربردی داشت. پس قبل از مشاهده هرگونه آسیبی اطلاعات خود را درباره راه‎ های پیگیری افزایش دهید تا بتوانید بدون رخداد هیچگونه مشکلی از سیستم و داده‎ هایتان محافظت کنید.