مقدمه

باج‌افزار Ryuk به خانواده‌ای از باج‌ افزارها گفته می‌شود که برای اولین‌بار در سال 2018 کشف شدند. این باج‌افزار در سال‌های اخیر موفق شده است تا بسیاری از سیستم‌های مختلف را آزار داده و آسیب‌های جدی را به آنها وارد کند. این باج‌افزار دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که باعث می‌شود تا نسبت به سایر باج‌افزارهای موجود عملکرد بهتری را ارائه دهد. امروزه هکرها می‌توانند با استفاده از این محصول نرم‌افزاری به بسیاری از سیستم‌ها نفوذ کنند.
عملکرد این باج‌افزار نیز شباهت زیادی به سایر باج‌افزارهای موجود در دنیا دارد. Ryuk ابتدا وارد سیستم نرم‌افزاری شده و در ادامه فایل‌هایی که روی سیستم شما وجود دارد را رمزگذاری می‌کند. به‌این‌ترتیب شما دیگر امکان دسترسی به فایل‌های خود را نخواهید داشت و در ادامه نیز هکر از شما درخواست باج می‌کند تا اطلاعات و فایل‌های شما را آزاد کند.
در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این باج‌افزار صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را درباره آن در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با این باج‌افزار هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

باج‌ افزار Ryuk و کاربردهای آن

آشنایی با باج‌ افزار Ryuk

باج‌ افزار Ryuk یکی از انواع باج‌افزارهایی است که امروزه به طور گسترده‌ای در دنیای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از سیستم‌های مرتبط با آن را آلوده کرده است. یکی از ویژگی‌های کلیدی و بسیار مهم این باج‌افزار این است که موفق شده است تا طیف گسترده‌ای از شرکت‌های بزرگ مانند مایکروسافت و محصولات آن را هدف قرار دهد که این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده قدرت بسیار بالای آن باشد.
این باج‌افزار اولین‌بار در سال 2018 مشاهده شد که برخی از کارشناسان امنیتی متوجه شدند که سیستم‌های بزرگ توسط باج‌افزار یکسانی مورد هدف قرار گرفته‌اند. در ابتدا تصور می‌شد که گروهی از افرادی که در خارج از کره شمالی فعالیت داشتند این باج‌افزار را طراحی کرده‌اند ولی امروزه کارشناسان این عقیده را دارند که Ryuk توسط گروهی از هکرهای روسی طراحی و ساخته شده است.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید 70 درصد از ارائه‌دهندگان MSPها گزارش داده‌اند که این باج‌ افزار (انواع حملات باج افزار) رایج‌ترین تهدیدی است که برای آنها و مشتریانشان وجود دارد. محافظت و امنیت در برابر این باج‌افزار و مقابله با حملات آن می‌تواند به‌عنوان یک تمایز بسیار مهم برای مشتریان MSPها به شمار بیاید.

منحصربه‌فرد بودن باج‌افزار Ryuk

چه چیزی باعث منحصربه‌فرد شدن و موفقیت باج‌ افزار Ryuk شده است؟

باج‌ افزار Ryuk از این نظر موفق و منحصربه‌فرد است که توسط انسان‌ها مدیریت می‌شود و همین عامل باعث می‌شود تا عملکرد آن به میزان زیادی بهینه‌سازی شود. مهاجمان و هکرها در این باج‌افزار از تاکتیک‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند تا به هدف خود حمله کرده و از چشم ابزارهای امنیتی دور بمانند. به همین علت است که شانس موفقیت با استفاده از این باج‌افزار به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.
ویژگی مهم و کلیدی دیگری که در این باج‌افزارها وجود دارد این است که در آن هکرها می‌توانند در چندین سطح مختلف حملات خود را انجام دهند؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانند به هر شبکه‌ای نفوذ کرده و عملکرد خوبی را در هک کردن اطلاعات و رمزگذاری آنها ارائه دهند. در واقع در این ابزار به‌جای این‌که از یک رویکرد خودکار برای هک‌کردن و نفوذ به سیستم استفاده شود از اطلاعات و استراتژی‌هایی که هکر ارائه می‌دهد استفاده می‌شود.
نکته مهم دیگر این است که در این باج‌افزار از ابزارهایی مانند Mimikatz نیز برای سرقت اطلاعات کاربری استفاده می‌شود تا عملکرد آن بهبود پیدا کند.

حملات معروف این باج‌افزار

حملات معروفی که توسط باج‌ افزار Ryuk انجام شده است

طبق گزارش‌هایی که از باج‌افزار Ryuk رسیده است این باج‌افزار به بسیاری از سازمان‌های بزرگ در سراسر دنیا حمله کرده که بسیاری از این سازمان‌ها دولتی و بسیاری از آنها نیز سازمان‌های خصوصی بوده‌اند. از جمله این سازمان‌ها و ادارات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اداره خدمات اجتماعی آمریکا
  • انتشارات Tribune شامل آنجلس تایمز، شیکاگو تریبون، وال‌استریت ژورنال و نیویورک‌تایمز
  • کمیته خدمات مشاوره عمومی بوستون
  • و …

دقیقا مانند بسیاری از باج‌افزارهای دیگری که امروزه فعالیت دارند حملات مربوط به Ryuk نیز با استفاده از ایمیل‌های فیشینگ صورت می‌گیرد که امروزه رایج‌ترین شیوه در این زمینه به شمار می‌آید. به گفته آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت‌ها در ایالات متحده آمریکا این باج‌افزار توسط کمپین‌های فیشینگ که حاوی لینک‌هایی به وب‌سایت‌های مخرب هستند روی سیستم نصب می‌شود و سپس اقدام به رمزگذاری داده‌ها و فایل‌های موجود در سیستم می‌کند.

اگر بخواهیم نگاهی به عملکرد این باج‌ افزار داشته باشیم می‌توان گفت در ابتدا کاربر یک ایمیل فیشینگ دریافت می‌کند که در نگاه اول کاملا قانونی است. در ادامه پس از بازکردن این ایمیل حمله به سیستم آغاز می‌شود.

نکات مهم درباره این باج‌افزار

نکات مهمی که باید درباره باج‌افزار Ryuk بدانید

یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است برای شما درباره باج‌افزار Ryuk به وجود آمده باشد این است که با وجود شناسایی چرا کارشناسان امنیتی هنوز نمی‌توانند آن را از بین ببرند؟ نکته بسیار مهمی که درباره این باج‌افزار وجود دارد این است که استراتژی‌های حمله آن به‌صورت مرتب در حال تغییر هستند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا شناسایی و ازبین‌بردن آن کار بسیار سخت و دشواری باشد. مهاجمان و هکرها از اتوماسیون برای جهش انواع تهدیدها استفاده می‌کنند.

این مسئله نیز می‌تواند به طور مستقیم روی دامنه حملات تاثیرگذار بوده و شعاع حملات را نیز به میزان زیادی افزایش دهد. این یکی از تکنیک‌های بسیار محبوب در دنیای هکرها است که به هکرها اجازه می‌دهد تا بیشتر راهکارهای امنیتی موجود را دور بزنند. ضعف‌های موجود در مسائل امنیتی سازمان‌ها به هکرها و مهاجمان اجازه می‌دهد تا سازمان‌های بزرگ را نیز به‌راحتی مورد هدف قرار دهند.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای مقابله با این باج‌افزار باید انجام داد نصب قوی‌ترین آنتی‌ویروس‌های موجود در بازار است. علاوه بر این شما باید توجه ویژه‌ای روی فایل‌هایی که وارد سیستم شما می‌شوند نیز داشته باشید.

نتیجه‌گیری

باج‌ افزار Ryuk را قطعا می‌توان جز برترین باج‌افزارهای تاریخ دانست که موفق شده است تا در سال‌های اخیر به بسیاری از مراکز بزرگ در دنیا حمله کند. این باج‌افزار ویژگی‌های زیادی دارد که باعث می‌شود تا حمله به سازمان‌های بزرگ و سیستم آنها بسیار ساده و راحت باشد. با نگاهی به ویژگی‌های منحصربه‌فرد این باج‌افزار مشاهده می‌کنیم که عملا ازبین‌بردن آن کار ساده و راحتی نیست و به همین علت نیز سازمان‌ها راهکارهای مختلفی را برای مقابله با آن اتخاذ می‌کنند.