مقدمه

در این مقاله می ‌خواهیم درباره باج گیرافزار Topi صحبت کنیم. امروزه تقریبا تمامی فعالیت ها و کسب و کارها نیازمند اینترنت هستند. پیشرفت تکنولوژی و توسعه اینترنت علاوه بر مزایای بسیاری که دارد، دست کلاه برداران و دزدها را نیز بازتر گذاشته است. هنگامی که اطلاعات ما در بستر آنلاین قرار دارند و می توانیم به سرعت آن ها را انتقال دهیم، خطر لو رفتن و سو استفاده از این اطلاعات نیز وجود دارد.
یکی از روش هایی که امروزه هکرها با آن امنیت ما را تهدید می کنند، باج افزارها است. باج افزارها امنیت افراد را در تمامی جنبه ها در معرض خطر قرار می دهند. از اطلاعات شخصی گرفته تا اطلاعات مربوط به مسائل مالی، همگی در تهدید باج افزارها هستند. راه های مختلفی برای جلوگیری و محافظت در برابر باج افزارها وجود دارد. باج افزارها با استفاده از حفره‌ های امنیتی و اشتباهات کاربران و مدیران شبکه به سیستم ‌ها نفوذ کرده و اقدام به رمزگذاری فایل ‌های کاربران می ‌کنند.

باج افزار (Ransomware) چیست؟

باج افزار و یا همان باج گیرافزار، نوعی بدافزار یا Malware است که در سیستم محدودیت ایجاد می ‌کند و برای رفع آن درخواست پول می ‌کند. روش ‌های معمول آن: قفل کردن هارد دیسک و یا کل سیستم و سپس نمایش پیغام درخواست پول است. جدیدا این روش حمله به کاربران در تمام کشورها درحال افزایش است. گاهی این درخواست پول مستقیم نیست و صاحبان باج افزار از روش ‌هایی مثل نشان دادن پیغام خراب بودن ویندوز و نیاز به فعال سازی، مشکل کرک برخی نرم افزارها، تهدید به پخش عکس‌ ها و فایل‌ های شخصی و یا مسائل پورنوگرافی کاربران را می ‌ترسانند.
به تازگی هکرها از دریافت ارزهای دیجیتال به جای پول استفاده می‌ کنند که قابل ردیابی هم نباشد. در صورتی که عکس ها یا فایل های شما قفل شده اند و یک پسوند Topi نیز دارند، سیستم شما به باجگیر افزاری از خانواده STOP/DJVU، مانند باجگیرافزار Topi آلوده شده است.

باجگیرافزار Topi

عملکرد این باج افزار به این صورت است که مانند تمام باج افزار های دیگر دسترسی به داده ها را با رمزگذاری روی آنها محدود می کند و سپس در ازای برگرداندن این دسترسی درخواست گرفتن بیت کوین می کند. فایل هایی که معمولاً این باج افزار به دنبال رمزگذاری آن ها می گردد: تصاویر، اسناد مهم، فیلم ها و فایل های pdf ، word، داکیومنت ها و غیره هستند و پسوند این فایل ها به صورت topi در می آید.

راه ‌های انتشار باج گیرافزار Topi چیست؟

  •  ایمیل ‌ها: ارسال فایل ‌های آلوده به باج افزار به ایمیل کاربران به صورت تصادفی یا هدف دار از روش ‌های قدیمی آلوده کردن سیستم‌ ها است. معمولا در متن ایمیل موضوع ترغیب کننده‌ ای مانند برنده شدن و جایزه نوشته می ‌شود که کاربران تمایل به کلیک و باز کردن آن داشته باشند. حتما به ایمیل ‌های با متن‌ های ترغیب کننده مشکوک باشید و تا حد ممکن ایمیل افراد ناشناس را باز نکنید و حتما از دانلود فایل‌ هایی که مطمئن نیستید در ایمیل و قسمت ‌های دیگر اینترنت خودداری کنید.
  • تبلیغات اینترنتی: در این روش تبلیغات ترغیب کننده‌ ای مثل تخفیف زیاد و یا برنده شدن مبلغ و یا جایزه ‌ای استفاده می ‌شود. در نظر داشته باشید هیچ کس در راه رضای خدا به شما جایزه و تخفیف نمی ‌دهد و از باز کردن تبلیغات مشکوک هم خودداری کنید.
  •  شبکه ‌های اجتماعی: با توجه به تعاملات بالای کاربران در شبکه ‌‌های اجتماعی مختلف و حجم بالای پیام ‌ها، این شبکه‌ ها به بستر بسیار مناسبی برای انشتار باج افزارها تبدیل شده ‌اند. به خصوص با امکان ساخت پروفایل ‌ها و دزدیدن و کپی کردن هویت افراد مختلف این کار بسیار راحت شده است.
  •  اکسپلویت‌ ها: اکسپلویت‌ ها کدهایی هستند که برای استفاده از حفره ‌های امنیتی سیستم با هدف استفاده و ایجاد دسترسی، ایجاد حملات مختلف و یا اختلال در سامانه‌ های کامپیوتری نوشته می ‌شوند. اکسپلویت ‌ها معمولاً هنگام کشف نقاط ضعف یا بعد از کشف حفره‌ های امنیتی نوشته می‌ شوند؛ بنابراین با بروزرسانی مداوم سامانه عامل و نرم‌افزارهای سیستم تا حد زیادی می ‌توان جلوی انتقال باجگیرافزار Topi را از طریق حفره ‌های امنیتی و نرم‌ افزارها گرفت.

چطور از آلوده شدن سیستم خود توسط باجگیرافزار Topi جلوگیری کنیم؟

در مواردی که بالاتر گفته شد در هر مورد به طور مختصر به نکات قابل توجه برای پیشگیری از آلوده شدن سیستم اشاره شد. مقدار زیادی از این موضوع به آموزش دیدن و آموزش دادن استفاده از فضای مجازی بر می ‌گردد. به عنوان مثال کلیک نکردن و باز نکردن ایمیل‌ ها و تبلیغات مشکوک و شک داشتن به مواردی که مربوط به برنده‌ شدن مبلغ، جایزه و یا تخفیف هستند.
همچنین در صورت دریافت ایمیل از طریق شرکت و یا افراد آشنا، اگر درخواست باز کردن لینک، دانلود نرم افزار و یا انتقال پول در پیغام وجود دارد، آدرس ایمیل و یا آیدی کاملا دقیق با اصل آن مقایسه شود. در بسیاری از موارد با تغییر یک حرف در اسم و یا آدرس، شخص متوجه نشده و فریب می ‌خورد. نصب و آپدیت کردن مداوم آنتی ویروس ‌ها هم به مقدار زیادی جلوگیری کننده است.

روش های تشخیص باج افزار؛ معرفی یک سرویس

برای تشخیص باج افزارها از جمله باج گیرافزار Topi راه های مختلفی وجود دارد. همواره ترجیح ما این است که از روش های پیشگیری و محافظتی استفاده شود اما در صورت شک به آلوده شدن سیستم تان به یک باج افزار مخرب، می توانید از سرویسی که در ادامه معرفی می کنیم استفاده کنید. سرویس آنلاینی به نام ID Ransomware وجود دارد که می توانید با مراجعه به آن و آپلود یک نمونه از فایل های رمز گذاری شده سیستم، بفهمید که باج افزاری که سیستم شما را آلوده کرده است چه نوعی است. بسیاری از باج افزارهای موجود قابلیت برطرف شدن بدون آسیب به سیستم شما و از دست رفتن فایل هایتان را دارند.
بنابراین تشخیص نوع باج افزار حمله کننده به سیستم تان می تواند بسیار مفید باشد. در این سرویس از سه طریق می توانید متوجه باج افزار موجود بر روی سیستم خود شوید:

  • متن باج افزار موجود بر روی سیستم شما که ممکن است در فرمت های مختلف و یا به صورت عکس باشد.
  • بارگذاری یکی از فایل های کد گذاری شده سیستم 3) بارگذاری هر دو این موارد.

پس از این کار، این سرویس آنلاین با تحلیل اطلاعات و مقایسه آن با داده های ثبت شده از حملات باج افزارها، باج افزارهای احتمالی را شناسایی کرده و راه هایی برای برطرف کردن مشکل به شما ارائه می دهد. همچنین ممکن است این سرویس موفق به تشخیص باج افزار موجود بر روی سیستم شما نشود. در این صورت می توانید از روش های تشخیص باج افزار دیگری استفاده کنید و یا با توجه به آپدیت شدن همیشگی این سرویس، مدتی بعد دوباره اقدام کنید.

روش های تشخیص باج افزار؛ آنتی ویروس

یکی از راه هایی که می توانید سیستم و فایل های خود را در برابر باج گیرافزار Topi ایمن نگه دارید، نصب آنتی ویروس است. اما پیشگیری از آلوده شدن به باج افزارها، تنها کارکرد آنتی ویروس ها نیست. علاوه بر محافظت سیستم شما در برابر انواع دیگر تهدیدها از جمله کرم ها، ویروس ها و موارد دیگر، بسیاری از آنتی ویروس ها در برابر باج افزارهای معروف محافظت دارند.
به این صورت که اگر سیستم شما به یکی از این باج افزارها آلوده شد امکان رمز گشایی فایل ها و خلاص شدن از باج افزار با همان آنتی ویروس روی سیستم وجود دارد. پس نصب یک آنتی ویروس معتبر (که موارد معروف زیادی وجود دارد) و آپدیت نگه داشتن همیشگی آن، می تواند کمک زیادی در برابر باج افزارها باشد. دقت داشته باشید که حتی با وجود داشتن آنتی ویروس قدرتمند و رعایت موارد گفته شده، هیچگاه نباید فایروال سیستم خود را، به خصوص در صورت اتصال به اینترنت، خاموش کنید.
در نهایت همیشه باید مراقب باشید که باج افزارها سیستم شما را آلوده نکنند و بدانید که هیچگاه نمی توانید صد درصد در برابر آن ها امنیت داشته باشید. بهتر است از فایل های مهم سیستم خود به صورت دوره ای و همیشه بکاپ داشته باشید تا در صورت قفل شدن هم آن ها را از دست ندهید.

پاک کردن باج گیر افزار Topi از روی سیستم

در ابتدای این فرآیند حتماً حتماً باید بدانید که با انجام آن فایل های رمزگذاری شده شما از دست می روند و دیگر قادر به بازگرداندن آنها نخواهید بود دو برنامه Malwarebytes و Emsisoft Emergency Kit وجود دارند که می توانند آلودگی سیستم توسط باج گیرافزار Topi را تشخیص داده و آن را از بین ببرند. اما همانطور که گفتیم باید امکان حذف دائمی این فایل ها را نیز در نظر داشته باشید.
در نظر داشته باشید که تنها راه قطعی آزاد شدن و استفاده از فایل های شما در صورت آلودگی به این باج افزار، کلیدی است که در دست هکرهای آن وجود دارد همچنین در نظر داشته باشید که اگر سیستم شما به یک باج افزار مبتلا شد به هیچ عنوان اقدام به پرداخت مبلغ درخواستی هکر‌ها نکنید زیرا که هیچ اطمینانی نسبت به اینکه پس از پرداخت مبلغ به فایل های خود مجدداً دسترسی داشته باشید وجود ندارد. همچنین سعی کنید از برخی از افراد و تبلیغات متقلبی که درخواست گرفتن پول در ازای باز کردن فایل های تان از شما می کنند اعتماد نکرده و پول خود را در اختیار آنان قرار ندهید.