مقدمه

باج‌افزارها بدافزارهایی هستند که بعد از ورود به سیستم شما فایل‌ها را رمزگذاری کرده و در ازای ارائه کلید، از شما باج‌خواهی می‌کنند. این بدافزارها از روش‌های مختلفی به سیستم‌های اطلاعاتی ورود پیدا می‌کنند؛ ازاین‌رو شناخت آن‌ها و همچنین راه‌های ورود و ازبین‌بردن آن‌ها برای افرادی که با سیستم‌های اطلاعاتی سروکار دارند ضروری است. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص باج افزار koom اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

باج افزار koom چیست؟

این باج‌افزار را می‌توان یکی دیگر از بدافزارهای محبوب هکرها دانست. این تهدید ناخوشایند یک عفونت بدافزاری تازه کشف شده است که فایل‌های شما را شکار خواهد کرد. این باج‌افزار به طور مخفیانه وارد دستگاه‌های شما شده و تمام فایل‌های شما را رمزگذاری می‌کند و بعد از آن برنامه اخاذی بزرگ خودش را استارت خواهد زد. پس از ربودن فایل‌های شما، باج افزار koom پسوند مخرب خود را به‌عنوان امضا به انتهای فایل‌های شما اضافه خواهد کرد.

بعدازاین مورد هکرها برای بازگشایی و بازیابی اطلاعات از شما باج‌گیری می‌کنند. این بدافزار اعلام می‌کند که تمام فایل‌های شما را قفل کرده است و فایل‌های شما فقط با یک کلید رمزگشایی به‌خصوص باز خواهند شد. کاملاً غلط است که شما نمی‌توانید کلید رمز‌گشایی اطلاعاتتان را در هیچ جای دیگری به جز سازندگان این ویروس پیدا کنید.

باج افزار koom یک بدافزار بوده که فایل‌های شما را رمزگذاری می‌کند

رمزگذاری باج افزار koom

 همان‌طور که عنوان شد این باج‌افزار تمام فایل‌های شما را رمزگذاری می‌کند و سپس نام خود را به‌عنوان یک ضمیمه به آن‌ها اضافه خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال اگر نام فایل”image.Png” باشد، پس از رمزگذاری به “image.Png.Koom” تغییر پیدا خواهد کرد. دسترسی به این فایل‌های رمزگذاری شده بدون وجود کلید رمزگشایی کاملاً غیرممکن خواهد بود.

اینجاست که باج‌خواهی توسط هکرها شروع می‌شود. ویروس KOOM یادداشتی با فرمت “_Readme.Txt”  را بر روی دستگاه آلوده باقی می‌گذارد و در ازای کلید رمزگشایی، از شما باج‌گیری می‌کنند. هر زمان که بخواهید هر یک از فایل‌های قفل شده خود را باز کنید، ویروس KOOM پیام باج‌خواهی خودش را نشان می‌دهد. شما یک یادداشت باج‌خواهی در قالب متن در تمام پوشه‌های خود دریافت خواهید کرد و این یک یادآور دائمی از درماندگی شما است.

شما همچنین می‌توانید این فایل‌های رمزگذاری شده را حذف کنید اما اگر این کار را انجام دهید همه فایل‌های خود را برای همیشه از دست خواهید داد. البته بسیاری از مردم کپی‌های اضافی از فایل‌های خود دارند که در مکان‌های دیگری به‌عنوان پشتیبان ذخیره کرده‌اند.

هرچند اگر فایل‌های شما توسط KOOM رمزگذاری شده‌اند اما اگر نسخه پشتیبان آن را دارید بازهم نباید فایل‌های رمزگذاری شده را حذف کرده و نسخه پشتیبان خود را بارگذاری کنید؛ زیرا زمانی که داده‌های پشتیبان خود را روی رایانه‌های آلوده کپی می‌کنید به طور خودکار دوباره توسط باج افزار koom رمزگذاری خواهند شد؛ زیرا سیستم شما همچنان توسط این عفونت بدافزار آلوده شده است .

سیستم‌های اطلاعاتی به روش‌های مختلفی به باج افزار koom آلوده می‌شوند

نحوه آلوده شدن سیستم‌ها به باج افزار koom

اگر شما هم جزو کسانی هستید که نمی‌دانید کامپیوترتان چگونه به باج‌افزار ویروس KOOM آلوده شده است، باید فعالیت‌های آنلاین خود را در چند روز گذشته به یاد بیاورید. این ویروس به طور خودکار بر روی سیستم نصب نمی‌شود، بلکه بی‌دقتی شما به آن فرصتی می‌دهد تا به‌صورت پنهان وارد سیستم شما شود.

وقتی که هر ضمیمه‌ای از ایمیل‌های هرزنامه را باز می‌کنید، هر نرم‌افزار کرک شده‌ای را دانلود می‌کنید، برنامه‌های اشتراک نرم‌افزار رایگان را از سایت‌هایی باکیفیت پایین دریافت می‌کنید، نرم‌افزار خود را از وب‌سایت‌های غیررسمی و مخفی به‌روز می‌کنید، از وای‌فای رایگان شبکه‌های ناامن استفاده می‌کنید و… شانس ورود باج افزار koom را به سیستم خودتان افزایش می‌دهید.

پس از اینکه ویروس KOOM به سیستم شما ورود پیدا کرد، می‌تواند به‌راحتی فایروال شما را بشکند و برنامه‌های آنتی‌ویروس شما را غیرفعال کند. بسیاری از مردم ممکن است به دنبال نرم‌افزار و برنامه‌های رایگان برای حذف این باج‌افزار باشند. پس اجازه دهید به شما بگوییم که این خود یک فاجعه دیگر خواهد بود. هرگز فراموش نکنید که سیستم شما در وهلۀ اول به دلیل چنین اقدامات مشابهی به ویروس KOOM آلوده شده است.

پرداخت باج به هکرها کار بسیار اشتباهی است

به‌هیچ‌عنوان باج‌خواهی را پرداخت نکنید

بدترین ایده ممکن این است که بعد از باج‌خواهی هکرها به فکر پرداخت هزینه به هکرها برای دریافت کلید رمزگشایی باشید. پس از پرداخت پول هیچ تضمینی وجود ندارد که هکرها همه فایل‌های شما را بازگردانی کنند. همچنین این امکان وجود دارد که اگر کلید بازگشایی نیز کار کند بازهم این ویروس در سیستم شما وجود داشته باشد و بتواند فعالیت‌های شما را نظارت کند.

باید بدانید که این بدافزار مشکوک همچنین به دلیل انداختن ویروس تروجان سرقت رمز عبور بر روی سیستم‌های اطلاعاتی آلوده برای جمع‌آوری اطلاعات شخصی قربانیان نیز شناخته می‌شود. به یاد داشته باشید که این به‌اصطلاح کلید رمزگشایی ممکن است تهدیدها و ویروس‌های بیشتری روی سیستم شما وارد کند که می‌تواند منجر به مشکلات دیگری شود.

پس بهترین راه این است که باج افزار koom را از روی سیستم خود حذف کنید تا دچار مشکل بعدی نشوید. در خصوص فایل‌های خود نیز می‌توانید آن‌ها را از طریق نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات بازیابی کرده و منتظر بمانید تا افراد متخصص در این زمینه تهدید ویروس KOOM را برطرف کنند.

بهترین راه مقابله با باج افزار koom، حذف فایل‌های مرتبط با آن است

نحوه ازبین‌بردن ویروس باج افزار koom

حال مسئله این است که وقتی فایل‌های شما رمزگذاری شده‌اند و هیچ نسخه پشتیبانی ندارید و نمی‌خواهید به ویروس KOOM باج بدهید چه کاری باید انجام داد؟ همان‌طور که عنوان شد پرداخت باج اشتباه بزرگی است که نباید به‌هیچ‌عنوان مرتکب شوید. تنها راهی که پیش‌روی شما وجود دارد این است که تمامی فایل‌های این بدافزار را از روی سیستم خود پاک کنید.

برای حذف ویروس KOOM و تمامی فایل‌های مرتبط با آن باید مراحل مختلف حذف را به‌دقت طی کنید. قبل از هر چیزی به‌خاطر داشته باشید که این بدافزار ممکن است نسخه‌هایی از خود را در مکان‌های مختلف سیستم شما پخش کرده باشد. همچنین ممکن است فایل‌های مرتبط با آن با نام‌ها و فرمت‌های مختلفی ذخیره شده باشند که شناسایی آن‌ها را سخت‌تر کند. پس باید سیستم خود را به‌درستی تمیز کرده و تمامی فایل‌های اصلی مربوط به این باج‌ افزار را حذف کنید.

البته این امکان وجود دارد تا به‌صورت دستی اقدام به حذف ویروس KOOM کنید اما حذف هرگونه بدافزار به‌صورت دستی بسیار سخت و طاقت‌فرسا است؛ زیرا ممکن است ساعت‌ها طول بکشد و اغلب ویروس‌ها با استفاده از فایل‌های باقیمانده تمایل به بازگشت دارند. همچنین حذف فایل اشتباه می‌تواند منجر به آسیب غیرقابل‌تصور شود که ممکن است برای شما هرگز آن‌ها را بازیابی نکنند؛ بنابراین عاقلانه‌ترین راه برای حذف باج افزار koom کمک‌گرفتن از افراد متخصص در این زمینه خواهد بود.

نتیجه‌گیری

باج افزار koom یک باج‌افزار خطرناک است که بعد از ورود به سیستم‌های اطلاعاتی آن‌ها را رمزگذاری کرده و در ازای کلید بازگشایی از افراد باج‌خواهی می‌کنند. این باج‌افزار دسترسی کاربران به اطلاعات خودشان را محدود کرده و با تغییر نام فایل‌ها اجازه بازکردن آن‌ها را نمی‌دهد.

همچنین یک متن تهدیدآمیز برای فرد ارسال می‌شود که در آن بیان شده برای بازگشایی فایل‌های اطلاعاتی باید باج پرداخت کنند. بهترین راه‌حل برای ازبین‌بردن ویروس KOOM این است که حذف تمامی فایل‌های مرتبط با این بدافزار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید.