حذف باج افزار | بازیابی اطلاعات | ریکاوری اطلاعات

خطرات و تاثیر باج‌افزار در نرم‌افزارهای مالی و سرویس‌های آن

خطرات و تاثیر باج‌افزار در نرم‌افزارهای مالی و سرویس‌های آن

مقدمه

خطرات باج افزار (باج افزار چیست؟) در نرم افزارهای مالی امروزه بسیار بیشتر از گذشته شده است و حملات باج ‌افزاری به خدمات و سرویس‌های مالی امروزه بسیار رایج شده‌اند. همین عامل نیز این سوال را به وجود می‌آورد که چه چیزی موسسات و نرم‌افزاری مالی را به یک هدف بسیار جذاب برای باج‌افزارها تبدیل می‌کند؟ چرا حملات سایبری بیشتر این بخش‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند و البته برخی از مهم‌ترین حملاتی که به نرم‌افزارهای مالی صورت گرفته‌اند به چه شکل بوده‌اند؟

این موارد سوالاتی هستند که احتمالا ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده‌اند. در ادامه اطلاعات مفیدی را دراین‌خصوص به شما ارائه خواهیم داد.

باج افزار در نرم افزارهای مالی

خطرات باج افزار در نرم افزارهای مالی

مجرمان سایبری امروزه از تکنیک‌های بسیار پیشرفته‌ای برای تامین و ساخت باج‌افزارهای خود استفاده می‌کنند. این تکنیک‌های پیشرفته باعث می‌شود تا انواع باج افزار در نرم افزارهای مالی به طور گسترده‌ای بسیاری از موسسات مالی را تهدید کرده و خطرات زیادی را برای آنها داشته باشد. در اثر تغییراتی که در انواع باج‌افزارها رخ‌داده است حتی بزرگ‌ترین موسسات مالی و موسسات امنیتی نیز توسط آنها تهدید می‌شوند.

دولت‌ها در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا خدمات مالی خود را با بهترین شرایط امنیتی ارائه دهند و استانداردهای امنیتی و شبکه‌ای خود را در سطح بالایی نگه دارند. از جمله قوانین شبکه‌ای که در این زمینه وجود دارند می‌توان به استانداردهایی مانند SOX، GDPR و PCI DSS اشاره کرد که برای بهبود امنیت سایبری طراحی شده‌اند. باتوجه‌به خطرات گسترده‌ای که در این زمینه وجود دارد موسسات مالی امروزه بخش عمده‌ای از منابع خود را روی بخش‌های امنیتی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مطالعاتی که اخیرا در این حوزه انجام شده است نشان می‌دهد تعداد باج‌افزارهایی که در سال‌های اخیر به نرم‌افزارهای مالی حمله کرده و موسسات مالی را هدف قرار داده‌اند به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است. در سال 2021 موسسات مالی و شرکت‌هایی که نرم‌افزارهای مالی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند به طور میانگین بیش از 2 میلیون دلار را برای پاسخ به حوادثی که توسط باج‌افزارها به وجود آمده‌اند کرده‌اند که این مسئله نشان‌دهنده خطرات گسترده باج‌افزارها در این حوزه است.

نرم‌افزارهای مالی هدف اصلی باج‌افزارها

چه چیزی موسسات و نرم‌ افزارهای مالی را به هدف اصلی باج‌ افزارها تبدیل کرده است؟

با وجود این‌که حملات سایبری در تمام صنایع رخ می‌دهند ولی بخش‌های مالی به سه علت عمده بیشتر مورد هدف قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند تا باج‌ افزار در نرم‌افزارهای مالی خطرات بیشتری را داشته باشد که این سه مورد شامل موارد زیر هستند:

  • پرداخت‌هایی که به‌صورت بالقوه بزرگ هستند: موسسات مالی مقادیر زیادی اطلاعات درباره مشتریان، شرکا و کارمندان جمع‌آوری می‌کنند. این داده‌های حساس نیز موسسات و نرم‌افزارهای مالی را به اهدافی ایده‌آل برای حملات باج‌افزاری تبدیل می‌کنند. در این حملات هکرها ابتدا اطلاعات را می‌دزدند و سپس سیستم‌های مهم را رمز‌گذاری می‌کنند. سپس با تهدید به انتشار این اطلاعات موسسات مالی را تهدید کرده و از آنها اخاذی می‌کنند.
  • افزایش سطح حملات سایبری: همان‌طور که فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها کارآمدتر می‌شوند موسسات مالی نیز بیشتر به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از نرم‌افزارهای مالی تمایل پیدا می‌کنند. پیشرفت‌های گسترده در حوزه هوش مصنوعی، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، فناوری‌های مبتنی بر کلود، تراکنش‌های دیجیتال و … به روشی بسیاری کارآمد در تجارت تبدیل شده‌اند. این مسئله به هکرها اجازه می‌دهد تا حملات خود را با گستردگی بیشتری انجام دهند.
  • چالش ایمن‌سازی دارایی‌های دیجیتال: مدیریت و ایمن‌سازی دارایی‌های دیجیتال یک کار پیچیده است. نه‌تنها اکثر سیستم‌های موجود در این زمینه بسیار پیچیده هستند بلکه با سرعت بالایی تکامل پیدا می‌کنند. این مسئله نیز سازمان‌ها را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا با فناوری‌ها و پروتکل‌های نظارتی خود را به‌روز کنند؛ بنابراین چالش‌های بسیار زیادی برای ایمن‌سازی دارایی‌ها به وجود می‌آید که فرصت خوبی را برای حملات باج‌افزاری فراهم می‌کند.

مقابله با باج افزار در نرم افزارهای مالی

چگونه از حملات باج افزار در نرم افزارهای مالی جلوگیری کنیم؟

باتوجه‌به این مسئله که در سال گذشته بسیاری از موسسات معتبر مالی در سراسر دنیا و نرم‌افزارهای مالی مرتبط با آنها مورد حمله باج‌افزارها قرار گرفته‌اند موسسات مالی باید به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از این حملات باشند. دقت داشته باشید که راهکارهایی که برای جلوگیری از حمله باج افزار در نرم افزارهای مالی بیان می‌شوند خطر این حملات را به صفر نمی‌رسانند ولی این ریسک را به میزان زیادی کاهش می‌دهند.

موسساتی که در این حوزه فعالیت دارند باید راهکارهای عملی را پیاده‌سازی کنند که در این مسیر به آنها کمک کند. روش‌هایی که در این زمینه استفاده می‌شوند به‌طورکلی دارای دو جز اصلی هستند:

  • آموزش مستمر کارکنان
  • سیستم‌های امنیت هوشمند و خودکار

تکنیک‌های مقابله با باج‌افزار

روش‌هایی که برای مقابله با باج افزار در نرم افزارهای مالی استفاده می‌شوند

  • آموزش مستمر کارکنان: برای جلوگیری از حملات باج افزار در نرم افزارهای مالی یکی از بهترین روش‌ها آموزش مستمر کارکنان است. در واقع کارکنانی که با ایمیل‌ها کار می‌کنند دقیقا باید بدانند که به دنبال چه چیزی باشند. شما در یک جلسه می‌توانید آموزش‌های عمومی لازم را به کارکنان خود بدهید ولی نباید فراموش کنید که آموزش مداوم برای به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات آنها در این زمینه نیز لازم و ضروری است.

آموزش منظم می‌تواند نیروی کار یک شرکت را به یک خط دفاعی بسیار مهم در برابر فعالیت‌های مجرمانه سایبری تبدیل کند.

  • اتخاذ راهکارهای امنیتی هوشمند: اکثر مجرمان و افرادی که باج‌افزارها را طراحی می‌کنند از ایمیل برای نفوذ به سازمان‌ها و نرم‌افزارهای مالی استفاده می‌کنند. خطاهای انسانی می‌تواند فرصت بسیار خوبی را برای نفوذ این باج‌افزارها فراهم کند. به همین علت نیز استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های هوشمند در این زمینه که به‌صورت خودکار فعالیت می‌کنند می‌تواند اثرگذاری فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

سیستم‌های هوشمند که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند می‌توانند رفتار درون‌سازمانی را به‌خوبی درک کرده و از این درک برای شناسایی ناهنجاری‌ها یا باج‌افزارهایی که ممکن است در سیستم وجود داشته باشند استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

حملات باج افزار در نرم افزارهای مالی می‌تواند خطرات جدی را برای نرم‌افزارها و سازمان‌های مربوطه به همراه داشته باشد. به همین علت است که امروزه موسسات مالی زیادی در سراسر دنیا به دنبال راهکارهای امنیتی پیشرفته در این زمینه هستند. در سال 2021 تعداد زیادی از موسسات مالی بزرگ در سراسر دنیا توسط این باج‌افزارها مورد حمله قرار گرفتند و سرمایه زیادی را از دست دادند. همین مسئله نیز نشان‌دهنده اهمیت راهکارهای امنیتی برای مقابله با آنها است.

خروج از نسخه موبایل