حذف باج افزار | بازیابی اطلاعات | ریکاوری اطلاعات

چگونه بفهمیم دچار باج افزار شدیم؟

چگونه بفهمیم دچار باج افزار شدیم؟

مقدمه

آیا تصور می کنید سیستم و یا شبکه شما دچار باج افزار شده است؟ آیا خواهان کسب اطلاعاتی در رابطه با این بدافزارها هستید؟ با این مطلب همراه باشید ما در ادامه اطلاعات کاربردی و کاملی در رابطه با این بدافزارها، نحوه شناسایی و تشخیص آنها ارائه می دهیم. شما با این اطلاعات می توانید از ایجاد مشکلاتی که ممکن است Ransomware برایتان ایجاد کنند، رهایی یابید.

نکاتی کاربردی برای تشخیص RANSOMWARE یا باج افزارها

Ransomware یکی از تهدیدهایی است که می تواند گریبانگیر شما و سیستم عامل هایتان شود. به همین علت، بسیار مهم و ضروری است که بدانید چگونه می توانید این بدافزار را شناسایی کنید. در حقیقت، همه سیستم عامل ها و شبکه ها می توانند هدف حمله این بدافزارها قرار گیرند. تفاوتی ندارد شما که هستید و یا میزان درآمدتان چقدر است. به همین علت، توصیه می شود به تشخیص سریعتر این بدافزارها پرداخته و به رفع مشکلات اضافی بپردازید. در واقع، تا زمانی که رایانه شما ایمن نباشد می تواند درگیر این بدافزارها شود. هنگامی که بتوانیم به شناسایی Ransomware بپردازیم می توانیم سریعتر نسبت به این مشکل واکنش نشان دهیم.
در واقع، وجود Ransomware در رایانه بسیار خطرناک است. پس به دقت وضعیت امنیت رایانه خود را بررسی کنید. صرفا، به این دلیل که رایانه شما رمزگذاری شده از دست عوامل خارجی تهدیدکننده در امان نیست.

نحوه شناسایی Ransomware

معمولاً Ransomware به صورت مخفیانه وارد رایانه می شود و مخفیانه هر آنچه که باید انجام دهد را انجام می دهد و هنگامی که فعالیت خود را به پایان رسانده باشد خود را نشان می دهد. شما می توانید با در نظر گرفتن روش ها و نکات هایی به شناسایی سریعتر باج افزار بپردازید. ما در این مطلب به این مسئله اشاره می کنیم.

 • رمزگذاری فایل ها

یکی از راه های ساده برای شناسایی Ransomware در کامپیوتر مشاهده فایل های رمزگذاری شده است. در واقع، Ransomware توانایی رمزگذاری بر انواع فایل ها مثل عکس ها، فیلم، اسناد اداری و غیره را دارند.

 • تغییر نام فایل ها به صورت اتوماتیک

هنگامی که یک Ransomware به سیستم شما وارد می شود، اطلاعات شما نظیر نام فایل ها را تغییر می دهد. این روش یکی از روش های ساده شناسایی Ransomware است. این حرکت یکی از معمولی ترین رفتارهای Ransomware است تا منجر به ایجاد سردرگمی شود.

 • تغییر پسوند فایل

به پسوند داده های خود توجه داشته باشید. در صورتی که پسوند فایل هایتان تغییر پیدا کنند احتمالا یک بدافزار درون سیستم تان وجود دارد. پس در صورت مشاهده این فرآیند سریعا سیستم خود را پاکسازی کنید.

 • توجه باج بر روی صفحه نمایش

یکی از راه های خوب تشخیص این بدافزار مشاهده پیام های باج گیری بر صفحه دسکتاپ شما است. اگر این پیام ها حاوی مطالبی بود که از شما می خواست مبلغی پرداخت کنید و در صورت عدم پرداخت پول، کلیه پرونده های شما را حذف می کرد. مطمئن باشید در سیستم تان یک Ransomware وجود دارد.

 • تبدیل کامپیوتر به Botnets

یکی از مواردی که در صورت آلوده شدن رایانه شما رخ می دهد، تبدیل شدن رایانه به یک ربات در Botnets است. این راه یکی از راه های تشخیص وجود Ransomware در سیستم شما است.

 • پخش باج افزار در شبکه

یکی دیگر از روش های رایج شناسایی باج افزار زمانی است که رایانه های همسایه شما هم آلوده می شوند. به دلیل اینکه Ransomware می تواند سریعا به کامپیوترهایی که با هم ارتباط دارند، وصل شود. سریعا پخش شده و سیستم عامل های دیگر را هم درگیر می کند. بنابراین، اگر آلوده شده اید کلیه رایانه های متصل به شبکه شما هم احتمالا‌ آلوده شده اند.

 • استخراج داده ها و اطلاعات

آخرین گزینه برای شناسایی Ransomware استخراج داده است. اگرچه تشخیص این مسئله دشوار است. اما هنگامی که فایل های شما توسط Ransomware استخراج شوند، دیگر متوجه اینکه چه اتفاقی برای داده هایتان رخ خواهد داد، نمی شوید. در واقع، Ransomware می تواند فایل ها و داده های شما را در سرورهای جنایی بارگذاری کرده و یا همه آنها را رمزگذاری کند.

راه های دیگر تشخیص باج افزار

البته حواستان به راه های دیگری مثل دریافت ایمیل اسپم باشد. اگر ایمیلی از یک فرستنده ناشناس دریافت کردید، به هیچ وجه ایمیل را باز نکنید. حتی اگر ایمیل را باز کردید بر پیوند موجود در آن کلیک نکنید. در واقع، شما با این کار شانس زیادی به Ransomware برای آلوده کردن خود می دهید. همچنین، ممکن است این ایمیل ها یک پیوست مخرب داشته باشند. اگر به طور اتفاقی پیوست ها را باز کردید، ممکن است اسکریپت مخرب در رایانه شما اجرا شود و برنامه هایتان به این بدافزارها آلوده شود.

بازیابی پس از آلودگی از باج افزارها چقدر طول می کشد؟

بازه های زمانی برای بازیابی Ransomware متفاوت هستند. گاها به ندرت کمپانی ها و شرکت ها فقط به مدت یک یا دو روز نمی توانند پس از حمله باج افزار کار کنند. در موارد غیرمعمول ممکن است این مشکل ماه ها به درازا بکشد. البته، اکثر شرکت ها باتوجه به مشکلاتی که Ransomware ها برایشان ایجاد می کنند بین دو تا چهار هفته برای بازگشت به شرایط عادی زمان نیاز دارند.
اکثر قربانیان Ransomware پس از مشاهده اولین حمله سایبری خود احساس ناتوانی می کنند. معمولا، آنها در ترس و نگرانی غرق می شوند و نمی دانند چه کنند. به همین علت، کمپانی ها و شرکت های بزگ و حتی کوچک به افراد خبره و کاربلد برای بازگردانده شده به حالت اولیه در سریعترین زمان ممکن نیازمند هستند. شرکت هایی که چند هفته یا بیشتر از آن زمان برای راه اندازی دوباره نیاز دارند، دچار آسیب ها و تخریب های زیادی می شوند. پس این مسئله که هر چه سریعتر از شر این بدافزارها رها شوید نتایج بهتری برایتان دارد. فراموش نکنید، طولانی شدن این فرآیند می تواند باعث ایجاد ضررها و آسیب های مالی زیادی هم شود.

چه عواملی می توانند به بازیابی سریعتر کمپانی ها کمک کنند؟

مهمترین عامل برای بهبود سریع، داشتن تیمی مجرب و حرفه ای از افراد متخصص است، افرادی که از ابزارها و تکنیک های اثبات شده برای راه اندازی مجدد کمپانی یا سیستم عامل ها استفاده می کنند. این گروه شامل یک شرکت بیمه خوب، یک وکیل با تجربه در حوزه نقض امنیت فضای مجازی، یک شرکت پاسخگوی خوب به حوادث و تیم فناوری اطلاعات بازیابی Ransomware کاربلد است.

نحوه حذف Ransomware

باید گفت برای حذف Ransomware باید به مسائلی همچون نوع بدافزار و مرحله آلودگی سیستم توجه داشت. در ادامه شما را با مراحلی برای حذف باج افزار آشنا می کنیم.

 • مرحله اول، اتصال سیستم به اینترنت را قطع کنید.

ابتدا، همه اتصالات مجازی و فیزیکی سیستم را به دستگاه های دیگر از بین ببرید. این قطعی شامل دستگاه های بی سیم و سیمی مثل هارد دیسک های خارجی یا هر رسانه ذخیره سازی و حساب ابری است. به این ترتیب، شما از گسترش Ransomware در شبکه جلوگیری می کنید.

 • از نرم افزار امنیت اینترنت کمک بگیرید.

از نرم افزار امنیتی اینترنت برای اسکن ویروس استفاده کنید. به این ترتیب، سریعتر می توانید تهدیدها را شناسایی کنید. در ضمن، پس از یافتن فایل های خطرناک می توانید آنها را حذف کنید. می توانید فایل های مخرب را به صورت دستی یا خودکار با استفاده از نرم افزار آنتی ویروس حذف کنید.

 • از ابزار رمزگشایی Ransomware استفاده کنید.

رایانه آلوده به Ransomware داده های شما را رمزگذاری می کند. پس شما هم نیازمند رمزگذاری مجدد فایل ها برای جلوگیری از گسترش بیشتر مشکلات هستید.

 • فایل های بک آپ خود را بررسی کنید.

داده هایی را که از آنها پشتیبان گیری کرده اید را به دقت بررسی کنید. اگر قبلا از فایل ها پشتیبان تهیه نکرده اید، تمیز کردن و بازیابی فایل ها دشوار است. به همین علت، توصیه می شود به طور مرتب از داده هایتان پشتیبان تهیه کنید.

چگونه Ransomware به سیستم منتقل شده است؟

باتوجه به نوع Ransomware، گزینه های مختلفی برای حذف و رمزگشایی فایل های آلوده وجود دارد. البته، بد نیست بدانید هیچ ابزار رمزگشایی ای وجود ندارد که بتوان از آن بر انواع مختلف باج افزار استفاده کرد. البته، هنگامی که شما پاسخ این سوال را که چگونه بدافزار به سیستم راه پیدا کرد را یافته باشید، راحتتر می توانید از رخداد دوباره این مشکل جلوگیری کنید.
به عنوان مثال، آیا اسپمی باعث ایجاد این مشکل شده است و یا رایانه های آلوده همکاران تان باعث این مسئله شده اند. هنگامی که شما پاسخ سوال را به دست آورده باشید می توانید راه حل بهتری در نحوه برخورد با این مشکل ارائه دهید. توجه داشته باشید، حتی با وجود بهترین اقدامات احتیاطی امنیتی هرگز نمی توان از حمله این بدافزارها به طور کامل جلوگیری کرد. پس حتما مرتبا سیستم عامل خود را بررسی کنید. به این ترتیب، با تشخیص زود هنگام می توانید راه حلی مناسبی پیدا کنید.

جمع بندی

فرآیند آلوده شدن به Ransomware با مشکلات و سختی های زیادی همراه است. این بدافزارها می توانند باعث ایجاد آسیب های زیادی همچون سواستفاده از داده ها و یا انتشار آنها در فضای عمومی شوند. به همین دلیل، مهم است که بدانید چگونه Ransomware را شناسایی نمایید و چگونه با آنها برخورد صحیح داشته باشید. برای محافظت از داده ها و سیستم عامل خود بهتر است یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

خروج از نسخه موبایل