مقدمه

اگر متوجه شدید که تصاویر JPEG شما مورد حمله ویروس باج ‌افزار DJVU قرار گرفته است، باید بدانید که شما تنها نیستید. بسیاری از افراد در مواجهه با عکس‌های خود با این‌گونه مشکلات روبرو می‌شوند و پس از این حملات هیچ راهی برای محافظت از تصاویر خود و دسترسی به آن¬ها ندارد. باج‌ افزار DJVU یکی از باج‌افزارهای بسیار خطرناک موجود در دنیای دیجیتال است که ممکن است هر آن وارد سیستم شما شده و دستگاه شما را آلوده کند.

آشنایی با باج‌ افزار DJVU

ویروس باج ‌افزار DJVU برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۸ توجهات را به خود جلب کرد و از آن زمان تاکنون به بسیاری از مردم جهان حمله کرده است. این باج‌افزار ممکن است در بسته‌های کرک نرم‌افزار یا تبلیغاتی که در سایت‌ها یا پلتفرم‌های مختلف است، وجود داشته باشد. باج‌افزار DJVU یک بدافزار تروجان رمزگذاری فایل است که به‌صورت مخفیانه وارد سیستم شما شده و همه فایل‌های شما را با رمزگذاری مسدود می‌کند.
ازاین‌پس اگر شما بخواهید تغییراتی روی فایل خود انجام دهید یا آن‌ها را جابه‌جا کنید، این امکان برای شما وجود ندارد. پس از اینکه این ویروس فایل‌های شما را رمزگذاری کرد، یک یادداشت باج‌خواهی ارسال می‌کند که شما را از رمزگذاری مطلع خواهد کرد. در این یادداشت عنوان شده است که شما در ازای دریافت کلید بازگشایی فایل‌های خود باید هزینه‌های قابل‌توجهی را پرداخت نمایید.
باید بدانید که این ویروس دارای سرعت انتشار بسیار بالایی است و می‌تواند فایل‌های مانند فایل‌های آفیس، فایل‌های mp4 ، jpeg و سایر فایل‌های دیگر را مورد هدف قرار دهند. ویروس باج‌ افزار DJVU تنها حدود ۵ مگابایت از فایل مورد هدف خود را رمزگذاری قرار خواهد کرد و بعد از آلوده کردن فایل‌ها، پسوند آن‌ها را به djvu. تغییر می‌دهد.
در مرحله بعدی این ویروس باج‌افزار یک فایل readme.Txt را بر روی دسکتاپ شما ظاهر می‌کند که در آن یادداشت‌های باج‌خواهی و جزئیات پرداخت ذکر شده است. در نهایت برای دسترسی به فایل‌های jpeg خود باید کلید رمزگشایی از هک را خریداری کنید.

Djvu یک ویروس باج‌افزار خطرناک رمزگذاری فایل است

نحوه ورود ویروس باج ‌افزار djvu

باید بدانید که امروز راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که این باج‌افزار با کمک آن‌ها می‌تواند به رایانه شما دسترسی پیدا کند. ویروس djvu راه‌های بسیار متفاوتی را برای دسترسی به رایانه شما در اختیار دارد که در زیر به برخی از آن­ها اشاره خواهیم کرد.

 • برنامه‌های رایگان

یکی از محبوب‌ترین راه‌هایی که به ویروس باج‌ افزار djvu این اجازه را می‌دهد تا به رایانه شما وارد شده و به طور بالقوه بتواند فایل‌های شما را آلوده کند، برنامه‌های نرم‌افزاری رایگان است. برای مثال می‌توان به سایت‌های تورنت و بسیاری دیگر از پلتفرم‌های مشابه اشاره کرد. زمانی که برنامه‌های رایگان را دانلود و نصب می‌کنید، این احتمال وجود دارد که شامل باج‌افزار باشند.

 • EXEهای جعلی

روش محبوب دیگری که باعث ورود باج‌ افزار djvu به سیستم شما می‌شود، از طریق افزونه‌های جعلی است. افراد بنا به دلایل زیادی تمایل به نصب و دانلود برنامه‌های افزودنی دارند و در وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده این افزونه‌ها از رسانه‌هایی برای دسترسی به رایانه‌های شما استفاده می‌شود. برخی از برنامه‌های افزودنی کاملاً جعلی بوده و هنگامی که به رایانه‌های شما دسترسی پیدا کردند، باج‌افزار را بر روی سیستم شما نصب می‌کنند.

هکرها برای ارائه کلید رمزگشایی djvu از شما درخواست باج می‌کنند

 • اسکریپت‌های مخرب

یکی دیگر از راه‌های ورود ویروس باج ‌افزار djvu از طریق اسکریپت‌های مخرب است. این اسکریپت‌ها به‌صورت عمده در سایت‌های مشکوک و نامعتبر حضور دارند. وقتی بر روی برنامه‌های گمراه‌کننده، پاپ‌آپ‌ها یا سایر بنرها در این پلتفرم‌ها کلیک می‌کنید، ممکن است باعث تغیر مسیر مکرر مرورگر شما در سایت شود. همین امر می‌تواند راه ورود چنین بد افزاری را به سیستم شما باز کند.

 • شبکه‌های ناامن

هنگامی که از شبکه‌های ناامن استفاده می‌کنید، باج‌افزارهای مانند Djvu می‌توانند به‌سادگی به سیستم شما ورود پیدا کنند. به‌هیچ‌عنوان از یک شبکه ناامن بازدید نکنید؛ زیرا رایانه شما در معرض خطرات زیادی در اینترنت قرار خواهد گرفت.

باج‌افزار djvu از طریق راه‌های مختلفی می‌تواند به سیستم شما نفوذ پیدا کند

نکاتی برای جلوگیری از ورود باج‌ افزار Djvu

اگرچه راه‌هایی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید تصاویری که تحت‌تأثیر باج‌افزار DJVU  قرار گرفته است را تعمیر کنید، اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. راه‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن­ها می‌توانند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. ما در زیر قصد داریم که برخی از مهم‌ترین راه‌ها اشاره کنیم.

 • همیشه مطمئن باشید که یک آنتی‌ویروس قدرتمند بر روی کامپیوتر خود نصب دارید. بهتر است تا از نسخه‌های پولی آنتی‌ویروس استفاده کرده و از استفاده از برنامه‌های کرک شده به‌شدت خودداری کنید.
 • مطمئن شوید که فایروال ویندوز خود را فعال کرده‌اید. بدین صورت می‌توانید از تهدیداتی که ممکن است پیش بیاید، جلوگیری کنید.
 • همیشه سیستم‌عامل و سایر برنامه‌های خود را به‌روز کنید. این کار از آسیب‌پذیری رایانه شما جلوگیری می‌کند.
 • برای به‌روزرسانی برنامه‌های خود از هیچ سایت مشکوک استفاده نکنید. همیشه جهت دریافت به‌روزرسانی برنامه‌ها از وب‌سایت‌های رسمی و معتبر استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید از ورود ویروس باج ‌افزار DJVU به سیستم خود جلوگیری کنید به‌هیچ‌عنوان نرم‌افزار و بازی‌های مختلف را به‌صورت غیرقانونی دانلود نکنید. این روش یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای ورود چنین باج‌افزاری به سیستم‌های شما است.

ایمیل‌های اسپم یکی از راه‌های ورود باج‌افزارها هستند

 • از بازکردن ایمیل‌های اسپم از سوی مخاطبین ناشناس به‌شدت خودداری کنید. همچنین اطمینان حاصل نمایید که همه پیوست‌های ایمیل خود را قبل از دانلود و یا بازکردن در رایانه شخصی اسکن کرده‌اید.
 • برای محافظت از حریم خصوصی خود، رایانه خود را به وای‌فای ناامن وصل نکنید. برای جلوگیری از دسترسی باج‌افزارها به رایانه شخصی خود از طریق وای‌فای عمومی، سیستم خود را تنها به شبکه‌های ایمن متصل کنید.
 • همیشه از تصاویر و فایل‌های حیاتی خود یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا بعد از ازدست‌رفتن آن­ها مشکلی برای شما ایجاد نشود. شما این امکان را دارید که نسخه پشتیبان خود را در یک دستگاه ذخیره‌ساز خارجی و یا فضای ذخیره‌سازی ابری نگهداری کنید. اطمینان از اینکه فایل‌های پشتیبان شما در رایانه شما وجود ندارد ضروری است؛ زیرا به شما این اطمینان را می‌دهد که توسط باج‌افزار DJVU آلوده نخواهد شد.

نتیجه‌ گیری

ویروس باج ‌افزار DJVU  یکی از ویروس‌های باج‌افزاری بسیار خطرناک است که می‌توانند تصاویر و فایل‌های شما را رمزگذاری کند. پس از رمزگذاری امکان دسترسی به فایل‌های شما وجود نخواهد داشت و هکرها در ازای به اشتراک گذاشتن کلید رمزگذاری، از شما باج‌خواهی خواهند کرد. به یاد داشته باشید استفاده از وای‌فای‌های ناامن، دانلود برنامه‌ها از وب‌سایت‌های نامعتبر و ایمیل‌های ناشناس از مهم‌ترین راه‌های ورود باج‌افزار DJVU   به سیستم شما است.