مقدمه

پایگاه‌های داده و یا دیتابیس‌ها نیز مانند تمامی سیستم‌های کامپیوتری از بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار تشکیل شده‌اند. این سیستم‌ها برای اینکه به حداکثر راندمان کاری خود دست پیدا کنند، نیازمند این هستند که در بازه‌های زمانی مختلف مورد بررسی و بازرسی قرار بگیرند. ازاین‌رو شما باید با روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس آشنایی داشته باشید و علاوه بر اینکه از دستگاه‌های خود مراقبت کنید، سلامت داده‌های خودتان را نیز حفظ کنید.

نگهداری از دیتابیس

منظور از نگهداری پایگاه ‌داده، مجموعه فعالیت‌هایی است که برای حفظ عملکرد صحیح دیتابیس‌ها طراحی شده است. عملیات نگهداری از پایگاه‌های داده و دیتابیس‌ها عموماً توسط افرادی انجام می‌شود که آشنایی کامل با دیتابیس‌ها و مشخصات پایگاه‌داده دارند. دیتابیس‌ها برای نگهداری کتابخانه‌هایی از اطلاعات در قالبی که به ‌خوبی سازماندهی شده و قابل‌دسترس هستند، استفاده می‌شوند.

بااین‌حال دیتابیس‌ها همیشه ثابت نخواهند بود؛ زیرا تغییرات دائماً به‌وسیله افزودن، حذف کردن و جابه‌جایی بر روی آن‌ها در حال انجام است. همچنین این امکان وجود دارد که افراد بخواهند پارامترهای موجود در دیتابیس‌ها را تغییر داده، از سیستم‌های نمایه‌سازی مختلف استفاده کنند. باگذشت زمان این تغییرات می‌توانند باعث به‌هم‌ریختگی و در نتیجه خراب‌شدن دیتابیس شوند. آشنایی با روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس می‌تواند از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرده و اجازه ندهد تا اتفاقی برای اطلاعات شما بیفتد.

آشنایی کامل با روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس

نگهداری صحیح از دیتابیس‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد

نکاتی در خصوص نگهداری از دیتابیس‌ها

اما پیش از آن که در خصوص روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس کنیم باید بدانید که یکی از جنبه‌های مهم نگهداری از پایگاه‌های داده، تهیه نسخه پشتیبان از داده‌هاست که اگر اتفاقی رخ داد، نسخه دیگری در دسترس شما باشد. برخی از سیستم‌های پایگاه‌داده این کار را به‌صورت خودکار و هرروزه یا در هفته و یا در بازه‌های زمانی تعیین شده دیگری انجام می‌دهند. بااین‌حال در برخی از مواقع ممکن است این پشتیبان‌گیری کافی نباشد.

نگهداری پایگاه‌داده شامل بررسی نشانه‌های خطا در دیتابیس، جستجوی مناطق مشکل‌دار، بازسازی فهرست‌ها، حذف رکوردهای تکراری و بررسی هرگونه ناهنجاری در پایگاه‌داده است که ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل باشد. هدف از انجام این کار این است که مطمئن باشید دیتابیس برای کاربران به‌خوبی کار می‌کند، به‌طوری‌که در حالت ایده‌آل آنها هیچ نیازی به تعمیر و یا تعویض نداشته باشند. هدف از انجام روش‌ های صحیح نگهداری دیتابیس جلوگیری از کند شدن سرعت و ازدست‌رفتن اطلاعات است.

ازآنجایی‌که بسیاری از سرورها دارای پایگاه‌داده‌های گسترده‌ای هستند که برای ارائه محتوا به کاربران از یک شبکه داخلی و یا اینترنت استفاده می‌کنند، بخش مهمی از نگهداری سرور شامل تأیید کارکرد صحیح پایگاه‌داده است. این مورد می‌تواند شامل بررسی نقص‌های امنیتی و سایر مسائلی که می‌تواند یکپارچگی پایگاه‌داده را تهدید کنند، از ویروس‌ها گرفته تا رکوردهایی که به‌درستی وارد نشده‌اند، خواهد بود.

آشنایی کامل با روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس

روش‌های مختلف نگهداری صحیح از دیتابیس را یاد بگیرید

روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس

حال که به‌صورت اجمالی با اهمیت نگهداری صحیح دیتابیس‌ها آشنا شدید زمان آن رسیده است تا شما را با روش‌های انجام این کار به‌خوبی آشنا کنیم. فراموش نکنید که انجام این کار در بازه‌های زمانی مشخص شده می‌تواند راندمان کاری پایگاه‌های داده شما را افزایش داده و از بروز هرگونه مشکل در دیتابیس‌ها جلوگیری کند. از مهم‌ترین روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یکپارچه‌سازی ایندکس
  • نگهداری فایل لاگ
  • فشرده‌سازی فایل و یا داده
  • بررسی یکپارچگی

در ادامه به‌صورت کامل در خصوص هر یک از این روش‌ها صحبت خواهیم کرد.

یکپارچه‌سازی ایندکس

ایندکس‌ها یک کپی مرتب شده پارتیشن‌بندی شده از داده‌ها که قصد جستجوی آنها را دارید، در بخش فوق سریع حافظه ذخیره می‌کنند و وقتی از سرور SQL برای برخی از داده‌های خاص درخواست داده می‌شود، پایگاه‌داده ابتدا ایندکس‌ها را اسکن می‌کند. بدون وجود ایندکس‌ها، پایگاه‌داده مجبور است تک‌تک رکوردهای جدول‌ها را بخواند تا بتواند به داده خاص موردنظر خود دست پیدا کند.

اما اتفاقی که ممکن است برای این ایندکس‌ها بیفتد این است که آنها ممکن است تکه‌تکه شوند. ازاین‌پس به‌جای این که در یک بخش پیوسته از حافظه قرار بگیرد، به بخش‌های مختلف تقسیم شده و در هرکجا که فضای کافی وجود داشته باشد، ذخیره شوند. یکی از مهم‌ترین روش های صحیح نگهداری دیتابیس در پارچه سازی ایندکس‌ها بوده که می‌توانند از پایگاه‌های داده شما به‌خوبی نگهداری کرده و سرعت آن‌ها را افزایش دهد.

آشنایی کامل با روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس

در بازه‌های زمانی مختلف، دیتابیس خود را مورد بررسی قرار دهید

نگهداری فایل لاگ

پایگاه‌های داده SQL حاوی یک فایل گزارش هستند که هر تراکنش را که در دیتابیس انجام می‌شود، پیگیری می‌کنند. با استفاده از این فایل‌های گزارش می‌توانید در واقع پایگاه‌داده را به حالتی که در هر نقطه از زمان قبل بوده، بازیابی کنید. با اضافه‌کردن داده‌های بیشتر به دیتابیس خود، فایل‌های گزارش به طور خودکار رشد خواهند کرد. هر بار که فایل بزرگ می‌شود، یک فایل ثبت مجازی (VLF) در داخل آن ایجاد می‌کند که برای ذخیره داده‌ها مورداستفاده واقع می‌شود.

اما مشکل زمانی به وجود می‌آید که تعداد  VLFهای زیادی در دیتابیس شما وجود داشته باشد. این امر می‌تواند باعث کاهش سرعت دیتابیس و آسیب رسیدن به عملکرد آن شود. یکی از مهم‌ترین روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس این است که فایل‌های لاگ فایل‌های گزارش را به‌صورت کامل دسته‌بندی و فشرده کنید تا عملکرد دیتابیس شما بهبود پیدا کند.

فشرده‌سازی فایل یا داده

همان‌طور که از پایگاه‌داده خود استفاده می‌کنید، فایل‌ها به فضایی برای ذخیره‌سازی نیاز پیدا می‌کنند. این فایل‌ها در هر نقطه که حافظه کافی برای ذخیره‌سازی داشته باشند، ذخیره خواهند شد. متأسفانه داده‌ها همیشه نزدیک به داده‌های دیگر در همان جدول ذخیره نشده و این امر ممکن است باعث تکه‌تکه شدن آن‌ها شود. یکی از روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس این است که فایل‌هایی که قرار است به دیتابیس افزوده شوند را فشرده کرده تا حداقل فضای ممکن را اشغال کنند.

روش های نگهداری دیتابیس

یکپارچه‌سازی دیتابیس برای نگهداری صحیح از آن، ضروری است

بررسی یکپارچگی دیتابیس

با گذشت زمان، پایگاه‌داده شما تغییرات زیادی را تجربه خواهد کرد. داده‌ها، جداول، ستون‌ها و… به پایگاه‌داده اضافه، اصلاح و یا حذف خواهد شد. دیتابیس‌ها به طور طبیعی در طول عمر خود هزاران هزار بار تغییر را پشت سر خواهند گذاشت. هر تغییر، هرچقدر هم کوچک باشد پتانسیل بروز مشکل در دیتابیس را خواهد داشت.

یکی از روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس این است که در بازه‌های زمانی مختلف یکپارچگی دیتابیس را مورد بررسی قرار دهید و مشکلات موجود در آن را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که نمایه‌ها می‌توانند صفحات خراب داشته باشند، جداول می‌توانند سوابق بدی داشته باشند و … .

نتیجه‌گیری

در مدت زمانی که از دیتابیس‌ها استفاده می‌کنید، این پایگاه‌های داده می‌توانند تغییرات زیادی را پشت سر بگذارند. هر تغییری که در دیتابیس‌ها اعمال می‌شود، می‌تواند معایبی را با خود به همراه داشته باشد و همین امر در درازمدت باعث به‌وجودآمدن مشکلاتی در دیتابیس‌ها خواهد شد. اما روش‌هایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید به‌خوبی از دیتابیس‌ها نگهداری کنید. آشنایی داشتن با روش ‌های صحیح نگهداری دیتابیس برای تمامی افرادی که با این تجهیزات سروکار دارند، واجب است.